Haber Detayı
18 Nisan 2015 - Cumartesi 08:58 Bu haber 8060 kez okundu
 
Köyde Çanakkale Şehitleri Fotoğraf Sergisi
Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılı dolayısıyla Türkiye genelinde çeşitli etkinlikler yapılıyor. Şehitlerimiz için mevlitler okutulup dualar ediliyor.
AVANOS Haberi
Köyde Çanakkale Şehitleri Fotoğraf Sergisi

Gülşehir’e bağlı Yeşilöz (Cemel) köyünde yaşayan Hacı Ali Kemal Yıldırım da 1915 yılında Çanakkale’de şehit olan amcası Hacı Ali ve tüm şehitler İçin Yeşilöz köyü camiinde Cuma namazından önce mevlit okuttu, Çanakkale fotoğrafları sergisi açtı. Yıldırım daha sonra evinin bahçesinde mevlide ve sergi açılışına katılan yaklaşık 500 misafire mevlit yemeği ikram etti. 

Yeşilöz köyündeki 100. Yıl etkinliğine Gülşehir kaymakamı Murat Ertekin, Avanos Kaymakamı Mustafa Eldivan, Gülşehir Belediye Başkan Yardımcısı Turan Şener, Yeşilöz Köyü Muhtarı Erdoğan Yıldırım, Gülşehir vaizi, Gülşehir MHP İlçe Teşkilatı Yönetim kurulu üyeleri, Türk Eğitim-Sen Yönetim Kurulu üyeleri, Cumhuriyet Halk Partisi Birinci sıra Milletvekili adayı Bülent Tekiner, Çorum Anitta Oteli Genel Müdürü Hasan Özer Gökmen’in yanı sıra Aydın (Ortaklar), Nevşehir, Avanos, Gülşehir, Kayseri ve yakın köylerden akraba ve tanıdıkları katılarak şehitlerimizin ruhuna dua edip açılan resim sergisini gezdiler. 

100. yıl dolayısıyla evinin bir salonunda Çanakkale şehitleri fotoğraf sergisi de açan şehit yeğeni Yıldırım konuyla ilgili şunları söyledi: “Çanakkale’de şehit olan amcam ve tüm şehitlerimiz için

 100. Yıl dolayısıyla mevlit okuttuk. Bu yıl çok anlamlıydı. Biz de Avanos Endüstri Meslek Lisesinde bulunduğunu bildiğimiz Çanakkale şehitleri fotoğrafları ve o günleri anlatan yazılı belgeleri köyümüze getirerek evimizde sergiledik. Bu sergi yaşlı-genç herkesimden halkın beğenisini aldı. 3 gün süreyle açık kalacak sergiyi isteyen herkes gün boyu gezebilir” dedi. Hacı Kemal Yıldırım sözlerinin devamında “Bugünün bizim için başka bir özelliği de yaklaşık 150 yıl önce Aydın (Ortaklar) tarafına gidip yerleştiklerini bildiğimiz ancak bu güne kadar bir araya gelemediğimiz akrabalarımızın da  burada olmaları. Yaklaşık 6 ay önce Taşkın Köylü ismindeki akrabamızla çocuklarım tesadüfen tanışmışlar.  Hepsi de akraba olan 6 kuzen de buradalar. 100. yılda birlikte olduk, mutluyuz” açıklamasında bulundu.

Hacı Kemal Yıldırım sözlerini “Çanakkale’de vatanımız uğruna şehit olan atalarımızın bıraktığı her şeye sahip çıkmalıyız. Allah bu millete bir daha öyle savaşlar göstermesin” şeklinde tamamladı.       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: (A.G.) - www.avanosgazetesi.com Editör: Metin Yıldırım
Etiketler: Köyde, Çanakkale, Şehitleri, Fotoğraf, Sergisi,
Haber Yazılımı