Haber Detayı
18 Temmuz 2018 - Çarşamba 00:49 Bu haber 2854 kez okundu
 
Köpek Katliamı Soruşturmasından Ne Çıktı?
Acıgöl belediyesinin çöp arabasında başı boş köpeklerin ezilerek öldürüldüğü, katledildiği iddialarına karşın başlatılan soruşturmanın akıbeti belirsizliğini koruyor.
GÜNDEM Haberi
Köpek Katliamı Soruşturmasından Ne Çıktı?

Geçtiğimiz günlerde ülke gündemine de yansıyan Acıgöl belediyesinin çöp arabasında başı boş köpeklerin ezilerek öldürüldüğü, katledildiği iddialarına karşın başlatılan soruşturmanın akıbeti belirsizliğini koruyor.

 

Konunun ülke gündemine yansıması ve tepkiler nedeniyle Nevşehir Valiliğinden; “İlimiz Acıgöl İlçesinde basına ve sosyal medyaya yansıyan olay ile ilgili olarak gerekli idari ve adli işlemler derhal başlatılmış olup, konu titizlikle incelenmektedir. Sorumlularla ilgili olarak gereği yapılacaktır” açıklaması yapılmıştı.

 

Söz konusu iddialara karşın Acıgöl Belediyesinden yapılan açıklamada ise; “İlçemiz çarşı merkezinde vatandaşlarımız tarafından başı boş bir köpeğin saldırgan bir tutum izlediği bilgi ve ihbarı yapılmıştır. Bu ihbar üzerine Belediyemiz olay yerine çöp toplama işinde kullanılmayan, başı boş köpeklerin toplanması için bu işe uygun hale getirilen çöp aracıyla intikal etmiştir. Söz konusu köpek Belediyemiz ekiplerince hassas bir şekilde uyuşturucu dahi kullanılmadan köpek yakalama aparatı ile yakalanmış araca konulmuş ve karnı doyurularak sağ bir şekilde doğal ortama tekrar bırakılmıştır. Görüntülerde yer alan şekliyle hayvan yakalanmamak ve kurtulmak için direnç göstermiş, ekiplerde yakalama aparatı ile köpeği sakinleştirmek ve kendilerini köpeğin saldırmasından ve ısırmasından korumak için aparatla köpeği sabit tutmaya çalışmışlardır. Görüntüde köpeğin ezilmesi ve sıkıştırılması veya öldürülmesine dair bir kare bulunmamaktadır. Basına yansıdığı şekliyle, köpeğin ezilmesi, işkence yapılması, öldürülmesi tamamen asılsız haberlerdir. Bu haberler Sayın Acıgöl Belediye Başkanımız Ercan Ertaş başta olmak üzere Ak Parti ve Hükümetimizi yıpratmaya yönelik algı operasyonları haline getirilmiş kasıtlı ve asılsız haberlerdir. Belediyemiz bundan öncede defaetle sahipsiz köpeklere sahip çıkmış, rehabilite etmek, yaralarını tedavi etmek ve karınlarını doyurmak için bir çok defa çalışmalar yapmış ve yapmaktadır. Hatta, 13.07.2018 tarihinde yani bugün sabah saatlerinde yolda bir köpeğe araç çarptığı ve yaralı olduğu ihbarı alınmış, aynı ekiplerimiz tarafından köpek alınarak tedavi etmek ve rehabilite etmek amacıyla köpek barınağına götürülmüştür. 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve Bu kanuna dayanılarak çıkartılan Hayvanların Korunmasına Dair Uygulama Yönetmelik hükümlerine göre sahipsiz ve başıboş köpeklere ve hayvanlara müdahale de tek yetkili kurum Belediyelerdir. Bu yetki kapsamında Belediyemiz köpeğe zarar vermeden gerekli işlem yapmıştır” açıklamasında bulunulmuştu.

 

Gerek Valiliğin gerekse Acıgöl belediyesinin açıklamalarının ardından kamuoyu yapılan soruşturmanın sonucunun da şeffaf bir şekilde kamuoyuna duyurulmasını bekliyor.

 

 

Kaynak: (MHA) - MHA Editör: Avanos Gazetesi
Etiketler: Köpek, Katliamı, Soruşturmasından, Ne, Çıktı?,
Yorumlar
Haber Yazılımı