Haber Detayı
02 Mayıs 2019 - Perşembe 23:02 Bu haber 1356 kez okundu
 
Kayseri’nin ‘yaşayan tarihi’ Memleket Hastanesi’ni anlatıyor
GÜNDEM Haberi
Kayseri’nin ‘yaşayan tarihi’ Memleket Hastanesi’ni anlatıyor

Kayserili 83 yaşındaki Nihat Çakmak, 1943 yılında Memleket Hastanesi adıyla ameliyat olduğu binada 76 yıl sonra şifa arıyor. 1924 yılında hizmete giren Memleket Hastanesi, Nihat Çakmak için 7 yaşında ilk kez ameliyathaneyle tanışması ve hayatının kurtulması ile ilgili anılarla dolu.

 

 

 

83 yaşındaki Nihat Çakmak, 1943 yılında henüz 7 yaşındayken idrar yollarındaki rahatsızlık dolayısıyla ameliyat olduğu hastanede, 76 yıl sonra tekrar şifa arıyor. Nihat Çakmak; 1924 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün “Memleket Hastanesi” ismiyle açılışını yaptığı bugünse Acıbadem Kayseri Hastanesi olarak hizmete devam eden tarihi binada tedavi görüyor. Çakmak, bu tarihi binada yarım asrı geçmiş anılarını tekrar yaşadığını ifade ederek şunları anlattı:

 

 

“1943 yılında, henüz 7 yaşındayken hastalanmışım, Kayseri’ye 25 km uzaklıkta Küçük Bürüngüz mahallesinde oturuyoruz. İdrar yollarında taş varmış, ağrım çok, dayanılır gibi değil. Rahmetli hacı babam ve hacı annem beni sırtında Kumarlı’ya kadar getirdiler, oradan da bir atlı geliyormuş. Tabi o zaman araba yok, affedersiniz Kayseri’de ulaşım o zaman tamamen at ve eşekle yapılıyor. Bunlarla nakliye oluyorduk. Atlı beni Kayseri’ye getirmek istedi, hacı annem ve babam da yolda daha az yorulurum diye kabul ettiler, onlar arkadan geldiler. O dönemde hanlar var; Kömürcü Hanı var, Karamustafa’nın Hanı var, Yıldız Hanı var. Bunların hepsi Hunat Cami mevkisindeydiler. Atlı beni, hastaneye yakın olan Kömürcü Han’ına bıraktı. Arkada kalan hacı annem ve hacı babam çok tereddüt etmişler, atlı acaba çocuğumuzu götürdü mü, ya kaçırdıysa gibi? Kendileri benden 2 veya 2 buçuk saat sonra geldiler, beni handan alıp bu hastaneye getirdiler. Burada 1 ay yattık. İdrar yollarından ameliyat oldum. Taş varmış, taşı aldılar. Daha sonra taburcu ettiler. Şurada köşedeki odada yatıyordum, tren geçerdi yanından. Taburcu olduktan sonra burada bizim bir hemşehrimiz vardı, o yıllarda onun evine gittik. Buradan giderken de yürüyerek götürdüler. Kapalı Çarşıya girdik, Kayseri’nin nüfusu o zamanlar 40 bin civarındaydı.”

 

 

O yıllardan bu yana Kayseri’nin büyüdüğünden ve kalabalıklaştığından söz eden Nihat Çakmak, zaman zaman bazı hastalıklarla karşılaştığını ve yine Acıbadem Kayseri Hastanesi’nin tarihi binasına gelerek tedavi olduğunu söyledi.

 

 

“Acıbadem Kayseri Hastanesi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Burak Civelek ise Nihat Çakmak’ın zamanında Memleket Hastanesi olarak faaliyette olan binada şimdi tekrar tedavi olduğunu ifade ederek; “Kanser nedeniyle 2016 yılından beri bizim takibimizde olan bir hastamız. Aynı zamanda eşi Gülhanım Hanım’ı da 2017’den beri takip ve tedavi ediyoruz. Karı-koca tedavilere ve tetkiklere beraber gelip, birbirlerine destek oluyorlar. Hastalarımızla muhabbet etmeyi seviyoruz. Nihat amca, Memleket hastanesi ile ilgili anılarını bana anlattı. 7 yaşında burada ilk kez ameliyatını olmuş. Yine ilerleyen yaşlarda 80 yaşında tekrar farklı bir sıkıntılı hastalıkla aynı hastanede şifa arıyor. Kendisi adeta yaşayan bir tarih! Ona gözümüz gibi bakıyoruz! Bahsettiği 1942 yılında, Memleket Hastanesi olarak hizmet veren bir hastaneydi burası. Bizim şu an göz polikliniği olarak kullandığımız odalarımızda Nihat amca hasta olarak yatmış. Eskiden eczane olarak kullanılan odalarda ise, şu an tedavi alıyor. Yani aradan 76 yıl geçmiş ve burada başka bir ad altında aynı hastanede yeniden sağlığını arıyor. Nihat amcanın da eşinin de durumu iyiye gidiyor. Allah uzun ömürler versin her ikisine de…”

 

Kaynak: (faselis) - faselis Editör: Avanos Gazetesi
Etiketler: Kayseri’nin, ‘yaşayan, tarihi’, Memleket, Hastanesi’ni, anlatıyor,
Haber Yazılımı