Haber Detayı
24 Mayıs 2015 - Pazar 08:22 Bu haber 4757 kez okundu
 
Kayahan'ı Avanos'a Getiren Doğangün Sitemize Konuştu
Bir süredir hastanede tedavi altında olan Kayahan, hastalığının ilerlemesi sonucu oluşan solunum yetmezliği ve bunun beraberinde gelişen çoklu organ yetmezliği nedeniyle hayatını 3 Nisan 2015 tarihinde kaybetmişti. Kayahan’ın hayatının 2 yıla yakın bir süresini Avanos’ta geçirmesi ve bunun sitemizde haber yapılması Avanos’ta en çok konuşulan konulardan birisi oldu. Kayahan’ı Avanos’a davet ederek burada bir müddet birlikte müzik yapan Selçuk Doğangün o günleri sitemize anlattı.
AVANOS Haberi
Kayahan'ı Avanos'a Getiren Doğangün Sitemize Konuştu

Selçuk Doğangün anne tarafından Avanoslu, halen Mersin’de yaşayan fakat Avanos’la olan ilişkisini de sürdüren, Kayahan ile birlikte müzik yapmış bir isim. Kayahan ile ilgili en doğru bilgilere o sahip. Çünkü Ankara’dan Kayahan’ın Avanos’a gelmesini o sağlamış.

Doğangün Ankara’da tapu Kadastro Genel Müdürlüğünde çalışırken akşamları da müzik yapıyor. O dönemde Kayahan da Ankara’da müzikle uğraşıyor ve Ankara’da sevilen de bir isim. İki müzisyenin tanışıklıkları o yıllara dayanıyor. Birlikte 3 yıl kadar müzik çalışmaları olur. 1971 muhtırasından sonra Doğangün Avanos’a gelir ve aşkı olan müziği Nevşehir’de bir orkestrada devam ettirir.

Bu orkestrada fazla kalamayan Doğangün Avanos’ta kendi orkestrasını kurar. Ankara’dan arkadaşları da ona katılır. Doğangün, o günlerde yeni evlenmiş olan Kayahan’ı orkestrasında çalıp söylemesi ve birlikte çalışmaları için Avanos’a davet eder.

Kayahan’ın Avanos macerası işte böyle başlar.

Avanos’ta Selçuk Doğangünlerin evinde Kayahan, eşi Nur hanım, Doğangün’ün annesi birlikte kalırlar. Kayahan Avanos’u ve Avanosluları çok sever. Onlar da Kayahan’ı. Kayahan Avanos’ta kaldığı süreyi balayı yılları olarak nitelendirir.

Doğangün Kayahan’ın o dönemde de çok iyi bir şair olduğunu, son yıllarda kendi hastalığı nedeniyle evden çıkamadığı için Kayahan’ı ziyaret edemediğini iletti.

Kayahan’ın Ali Rıza Karataş döneminde konser vermek için Avanos’a gelmek istediğini de ileten Doğangün bir diyalog eksikliğinden kaynaklandığını düşündüğü nedenlerden dolayı konserin gerçekleştirilemediğini söyledi.”

 

 

 

Kaynak: (A.G.) - www.avanosgazetesi.com Editör: Avanos Gazetesi
Etiketler: Kayahan'ı, Avanos'a, Getiren, Doğangün, Sitemize, Konuştu,
Haber Yazılımı