Haber Detayı
07 Nisan 2015 - Salı 00:24 Bu haber 1514 kez okundu
 
Kapadokya'ya Festivallerden 5 Milyon Dolar
Kapadokya`da düzenlenen festivale hem yurt içinden hem de yurt dışından büyük bir ilgi geldi.
- Haberi
Kapadokya'ya Festivallerden 5 Milyon Dolar

Pozitif Live`ın tasarladığı festivalin çağdaş sanat küratörlüğünü Fulya Erdemli, gastronomi bölümünün öncülüğünü de ünlü şef Maksut Aşkar yapıyor.

 

`Kapadokya insanda adeta bir başka dünya hissi oluşturuyor` diyen Pozitif Live`ın ortaklarından Cem Yegül, Kapadokya`da müziğin yanı sıra çağdaş sanat, gastronomi ve açık hava etkinliklerinin bir arada olacağını söylüyor. Uzun zamandan beri Kapadokya`da bir festival yapmayı hayal ettiklerini anlatan Yegül, `Kapadokya`nın çok özel bir coğrafyası var.

Bu coğrafyanın getirdiklerini de kullanmamak mümkün değil. Örneğin Cappadox`ta yapacağımız Sessiz Yürüyüşler hem coğrafyanın bireysel olarak algılanması hem de kolektif hareket etme üzerine bir deneme. Herkes tek başına sessizce yürüyebilir ama 25 kişi bir arada ve sessizce yürümeyi başarmak oldukça ilginç tecrübelere kapı açacak.

Ayrıca sanatçıların da festival katılımcıları olmalarını, beklenmedik birleşmelerle sürpriz etkinlikler üretmelerine imkan tanımayı hedefliyoruz` diyor. Mayıs ile eylül ve ekim ayları, Kapadokya`da turizmin en yoğun olduğu dönem. Özellikle Brezilya, Meksika ve Japonya gibi okyanus aşırı ülkelerden gelen turistlerin ilgi gösterdiği Kapadokya 1985`ten beri UNESCO Dünya Mirası Listesi`nde yer alıyor.

Cappadox kapsamında 7 bin bilet satışa sunuldu. Yegül, Cappadox`un kendi etkinliklerinin yanı sıra vesile olduğu konaklama ve ulaşım gibi tüketim kalemleriyle birlikte Kapadokya`da 5 milyon liralık bir ekonomi oluşturacağını öngörüyor.

Kapadokya`yla bir kaç yıl önce tanışan, "O günden beri hiç aklımdan çıkmıyor ki" diyen küratör Fulya Erdemci de çağdaş sanat buluşmasına "Kapadokya Çarpması" başlığını vermiş.

Türkiye ve yurt dışından 8 sanatçının davetli olduğu 20 günlük misafir sanatçı programında sanatçılar ilk izlenimlerini, süreç içinde ziyaretçilerle paylaşacakları açık atölye formatında ortaya koyacak, açık hava etkinliklerine de sürpriz müdahalelerde bulunacaklar. Haber: Alpaslan KÖRÜKCÜ

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kapadokya'ya, Festivallerden, 5, Milyon, Dolar,
Haber Yazılımı