Haber Detayı
29 Eylül 2018 - Cumartesi 12:22 Bu haber 2665 kez okundu
 
Kapadokya Üniversitesi Pilot Eğitim Kuruluşu Yetkisi Aldı
EĞİTİM Haberi
Kapadokya Üniversitesi Pilot Eğitim Kuruluşu Yetkisi Aldı

İnsansız Hava Aracı teknolojisindeki gelişmelerin sonucu olarak İHA-2 sınıfı araçların kullanım alanları yaygınlaşmış, ülkemizde İHA-2 sınıfı araçları uçuracak pilot ihtiyacı ortaya çıktı.

 

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından İHA-0 ve İHA-1 yetkili eğitim kuruluşu olarak 1600’den fazla pilot adayına eğitim vererek sertifikalandıran üniversite, yetki kapsamının genişletilmesi başvurusunda bulunmuş ve İHA-2 pilotu eğitim kuruluşu yetkisini almaya hak kazandı.

 

İHA-0 sınıfı pilotlar azami kalkış ağırlığı 500 gr ile 4 kg arası araçları, İHA-1 sınıfı pilotlar ise 4 kg - 25 kg arasındaki araçları uçurabilmekte. İHA-2 sınıfında ise 25 kg ile 150 kg arasındaki azami kalkış ağırlığına sahip insansız hava araçlarını uçurabilen pilotlar yetiştirilecek.

 

İHA-2 sınıfındaki araçlar tarım sektöründe ilaçlama ve tohum atma, lojistik alanında kargo taşımacılığı amaçlı ülkemizde yakın dönemde kullanılmaya başlayacak.

 

Üniversitenin İnsansız Hava aracı Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde verilecek 90 saatlik teorik ve 36 saatlik uygulamalı uçuş eğitimi sonucunda sertifikalandırılan pilot adayları, SHGM tarafından İHA-2 pilot lisansı almaya hak kazanarak bu sektörlerde ihtiyaç duyulan pilot gereksinimini karşılayacak.

 

Araştırma merkezi bünyesinde yürütülen İHA kayıt sisteminin geliştirilmesi, İHA mevzuatı çalışmaları, Ar-Ge faaliyetleri ve her geçen gün artan yetkileri ile üniversite insansız hava araçları konusunda gelişimini ve sektördeki liderliğini sürdürmekte.

 

 

Kaynak: (MHA) - MHA Editör: Avanos Gazetesi
Etiketler: Kapadokya, Üniversitesi, Pilot, Eğitim, Kuruluşu, Yetkisi, Aldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı