Haber Detayı
16 Şubat 2019 - Cumartesi 22:34 Bu haber 3762 kez okundu
 
Kapadokya'daki Kaçak Yapılar Yıkılıyor
Kapadokya Bölgesinde uygunsuz yapılan 15 bina yıkılıyor
KAPADOKYA NEVŞEHİR Haberi
Kapadokya'daki Kaçak Yapılar Yıkılıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kapadokya'daki  kaçak yapıların yıkılmasıyla ilgili yaptığı konuşma ve verdiği talimatın ardından zaman geçirilmeden kaçak ve doğaya uygun olmayan yapıların yıkımlarına başlandı.

 

Geniş çaplı güvenlik önlemleri altında başlanılan yıkımlarda ilk etapta 15 yapının yıkılması planlandı. Kaçak ve doğaya uygun bulunmayan yapılar tespit edildikçe yıkımlar da devam edecek.

 

Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden olan Kapadokya bölgesinde Nevşehir merkeze bağlı Göreme Beldesinde, geçtiğimiz günlerde peri bacalarının bitişiğinde bulunan konut ve ticaret amaçlı yapılan inşaatın yıkımına, Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından karar verilmiş ve alınan karar doğrultusunda inşaatın yıkımı gerçekleştirilmişti.

 

Nevşehir Valisi İlhami Aktaş, “Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun, kaçak ve çarpık yapılaşmaya karşı verdiği kararına istinaden, Göreme beldesinde 2 pafta 9423 parselde yapıldığı belirlenen inşaat hakkında yıkım kararı alınmış ve yıkıma başlanmıştır” açıklanmasında bulunmuş, bu kapsamda, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kurulan komisyonla Kapadokya bölgesinde çok hızlı bir şekilde incelemelerin yapılarak, tespit edilen kaçak ya da çarpık yapılarla ilgili kararların da aynı hızla alınarak uygulamaya konulacağını söylemişti.

 

Yıkım kararı alınan 15 yapıdan 11'i Göreme’de, 2'si Ürgüp’te, 1'i Uçhisar’da, 1'i de Avanos'ta bulunuyor.

 

Vatandaşlar kaçak yapılara Cumhurbaşkanın açıklamasına kadar ciddi bir şekilde müdahale edilmemesine ve yerel yöneticilerin önlemler almamasına tepki gösteriyor.

 

 

Kaynak: (A.G.) - www.avanosgazetesi.com Editör: Metin Yıldırım
Etiketler: Kapadokya'daki, Kaçak, Yapılar, Yıkılıyor,
Haber Yazılımı