Haber Detayı
09 Mart 2015 - Pazartesi 19:31 Bu haber 2838 kez okundu
 
Kadınlar Gününde Kadın Olmanın Her Hali
Avanos Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” nedeniyle söyleşi ve etkinlik programı düzenlendi.
AVANOS Haberi
Kadınlar Gününde Kadın Olmanın Her Hali

Belediye Toplantı ve Konferans Salonunda düzenlenen söyleşide, kadın hak ve mücadelesinin sembol günü olan 8 Mart’ta daha güzel bir dünya ve daha iyi bir hayat umudu taşıyan ve bilinç uyandırmak isteyen kadınlar bir araya geldi.

Konferansın açılış konuşmasında “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü”nün tarihçesi hakkında kısa bir bilgi verildikten sonra Belgesel Yönetmeni Bingöl Elmas tarafından hazırlanan ve dört kadının yaşam hikâyelerinden kesitler ile kadın olmanın her hali bütün şeffaflığıyla yansıtıldı.

Kadınların sadece kadın olarak dünyaya geldikleri için dayağa, kötü muameleye, cinsel tacize, psikolojik şiddete ve ayrımcılığın her çeşidine maruz kalma noktasında içine itildikleri durumun en karanlık uçlarına kadar ışık tutuldu. Çözüm noktasında bilinçlenmenin, dayanışmanın, farkındalık uyandırmanın, çocuk yetiştirmenin ve gerek siyasal gerek sosyal projeleri desteklemenin önemine vurgu yapıldı.

İki saatten uzun süren etkinliğin salon kısmında; bütün gerçekliği ile en yakınımızda cereyan eden yaşanılmışlıkları gözler önüne seren, 4 kadının hayat kesitlerini Belgesel Yönetmeni Bingöl Elmas’ın kadrajından “Evcilik Oyunu” adlı belgesel ile katılımcılara sunuldu. Ardından söyleşi konuğumuz Belgesel Yönetmeni Bingöl Elmas karşılıklı diyalog şeklinde samimi bir söyleşi gerçekleştirdi.

“8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” etkinlik programı fidan dikimi ile sona erdi. Belediyemiz tarafından önceden hazırlıkları yapılan ağaçlandırma alanında, kadına karşı uygulanan bütün eşitsizlikler ve şiddetin her türlüsü için “Evcilik Belgeseli’nin” son cümlesi olan

Kaynak: (BÜLTEN) - BÜLTEN Editör: Avanos Gazetesi
Etiketler: Kadınlar, Gününde, Kadın, Olmanın, Her, Hali,
Haber Yazılımı