Haber Detayı
10 Mart 2015 - Salı 17:32 Bu haber 2681 kez okundu
 
KADINLAR KAPADOKYA TURU YAPTI
Sığınmacı Göçmenler Dayanışma Derneği ve Kapadokya Kadın Derneği düzenledikleri organizasyon ile “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” kapsamında sekizinci kez bir araya geldi.
AVANOS Haberi
KADINLAR KAPADOKYA TURU YAPTI

Sığınmacı Göçmenler Dayanışma Derneği ve Kapadokya Kadın Derneği düzenledikleri etkinlikle “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” kapsamında sekizinci kez, Kapadokya kadın buluşmasını gerçekleştirdi.

 

Buluşma, Kapadokya’nın turistik, tarihi ilçeleri ve kasabalarında yaşandı. Avanos, Ürgüp, Uçhisar, Çavuşin ve Göreme’de peribacalarında kadınlar, tarihi yerleri gezerek bolca hatıra fotoğrafı çektirdi. Kapadokya Kadın Derneği Başkanı Hayriye Demirbilek konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Kapadokya Kadın Derneği olarak biz ve Sığınmacı Göçmenler Dayanışma Derneği (SGDD)’nin işbirliği ile düzenlediği geziye katılım oldukça yüksekti. Gezi katılımcılarımızın sayısı 1200 kişi idi ve 30 araçla hizmet verildi.

Geziye, dört ilden sığınmacı ve mülteci kadınlar katıldı. Kayseri, Kırşehir, Niğde ve Nevşehir’den gelen katılımcılarla gruplar halinde gezdik. Katılım sayısının oldukça yüksek olması nedeni ile gezi grupları üçe bölündü. Nevşehir’deki yerel otoriteler, misafir katılımcıların sağlık ve güvenlik konusunda önceki gezilerde olduğu gibi yine çok iyi bir destek sağladı. Nevşehir Valiliğimiz başta olmak üzere, Nevşehir Belediyemiz, Nevşehir il Emniyet Müdürlüğümüz, Nevşehir Baromuz, Nevşehir İl Jandarma Komutanlığımız, Nevşehir İl özel idaremiz, Nevşehir İl Sağlık Müdürlüğümüz, Kaymaklı Belediyesi, Kavak Belediyesi, Gülşehir Belediyesi, Avanos Belediyesi ve Nevşehir Kadın Derneğinin de çok katkıları oldu.

Nevşehir Valiliğimiz ve Emniyet Müdürlüğü, polis konvoyu ve ambulans sağlayarak gezinin güvenli şekilde ilerlemesini sağladı. Kapadokya kadın buluşması bu gelişmelerin ışığında oldukça verimli geçti. Farklı ülkelerden gelen sığınmacı ve mülteci kadınlar arasında dayanışmayı sağladı. Geziye katılan bütün sığınmacı kadınların buluşma noktası Avanos Antik Tiyatroda oldu. Yemek molası için gelen sığınmacı ve mülteci kadınlara küçük bir konser verildi. Sığınmacı ve mülteci kadınlar müzik eşliğinde doyasıya oynadılar. Türkiye’nin dört bir yanından gelen sığınmacı mülteci kadınlarımız Kapadokya’nın o güzel havasını soludular ve memnun olarak ayrıldılar” dedi. Haber: Selma İVEN

Kaynak: (A.G.) - www.avanosgazetesi.com Editör: Avanos Gazetesi
Etiketler: KADINLAR, KAPADOKYA, TURU, YAPTI,
Haber Yazılımı