Haber Detayı
12 Mart 2015 - Perşembe 19:51 Bu haber 2451 kez okundu
 
İstiklal Marşı İnancın ve Azmin Belgesidir
Avanos Belediye Başkanı İsmet İnce İstiklal Marşımızın kabulünün 94. yıl dönümü olması vesilesiyle bir mesaj yayımladı. Başkan İnce mesajı şöyle:
AVANOS Haberi
İstiklal Marşı İnancın ve Azmin Belgesidir

İstiklal Marşımız, yurdumuzun düşman işgaline uğradığı felaket günlerinde hazırlandı. Saldırgan düşmana karşı Anadolu’da tutuşan heyecanı koruyacak; vatan sevgisini ve inancı canlı tutacak bir marşın hazırlanması düşüncesi, Genel Kurmay Başkanı İsmet (İnönü) Paşa dan geldi.

İstiklal Marşı yazılması için ödüllü bir yarışma açıldı. Mehmet Akif Ersoy yarışmaya ve para ödülüne tabi tutulmaksızın bir şiir yazmayı kabul etti. Yurdun dört bir yanından gelen şiirler Milli Eğitim Bakanlığının seçici kuruluna sunuldu. Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi, daha önce seçilen 6 şiirle birlikte Mehmet Akif Ersoy’un vatana bir hediye olarak sunduğu yeni şiiri Ordu Komutanlarına gönderdi. Onlardan, şiirlerin askerlere okunmasını, beğenilenleri sıralamalarını istedi. Komutanlar, kısa sürede sonucu bildirdiler: Hepsi de Mehmet Akif’in şiirini birinci sıraya almıştı.

Bundan sonraki iş, İstiklal Marşı’nın T.B.M.M’ne getirip kabul ettirmekti. Marş, ilkin Meclis’in 1 Mart 1921 günü yaptığı ikinci oturumunda ele alındı. Meclis Başkan Mustafa Kemal Atatürk’ün söz vermesi üzerine Hamdullah Suphi kürsüye gelerek, sık sık alkışlarla kesilen şiiri okudu ve son seçimin Meclis’e ait olduğunu söyledi. O gün oylama yapılmadı. Şiirle ilgili konuşmalar ve oylama, Meclis’in 12 Mart 1921 günü öğleden sonraki oturumunda yapıldı. Bazı milletvekilleri, bir komisyon kurularak şiirin yeniden incelenmesini, bazıları da hemen görülüp karara bağlanmasını istediler. Uzunca tartışmalardan sonra, şiirin kabulü için verilen 6 önerge benimsendi ve İstiklal Marşı çoğunlukla kabul edildi.

Şiirin bestelenmesi için açılan ikinci yarışmaya 24 besteci katıldı. 1924 yılında Ankara’da toplanan seçici kurul, Ali Rıfat Çağatay’ın bestesini kabul etti. Bu beste 1930 yılına kadar çalındıysa da 1930 da değiştirilerek Cumhurbaşkanlığı orkestrası şefi Osman Zeki Üngör’ün 1922 de hazırladığı bugünkü beste yürürlüğe kondu. Marşın armonilenmesini Edgar Manas, bando düzenlemesini İhsan Servet Künçer yaptı.

İstiklal Marşımızın kabulünün 94. yıl dönümü olması vesilesiyle, bir milletin bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin, inanç ve azmin belgesi olan İstiklal Marşımızın kabulünü kutlar, bütün vatan şehitlerimize rahmet dileriz.

İsmet İnce

Avanos Belediye Başkanı

Kaynak: (A.G.) - www.avanosgazetesi.com Editör: A.G.
Etiketler: İstiklal, Marşı, İnancın, ve, Azmin, Belgesidir,
Haber Yazılımı