Haber Detayı
20 Şubat 2015 - Cuma 08:35 Bu haber 1724 kez okundu
 
“İmza Kampanyasına Destek Olacağız”
CHP Nevşehir İl Kadın Kolları Başkanı Mukaddes Eski İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği'nin açtığı Medeni Kanununa Sahip Çıkıyoruz imza kampanyasına destek vereceklerini belirtti.
GÜNDEM Haberi
“İmza Kampanyasına Destek Olacağız”

CHP Nevşehir İl Binasında yapılan açıklamaya Nevşehir İl Kadın Kolları Başkanı ve CHP İl Kadın Kolları üyeleri ve partililer katıldı. Mersin'in Tarsus ilçesinde vahşice katledilen Özgecan Aslan'ı da unutmayan partililer adına CHP Nevşehir İl Kadın Kolları Başkanı Mukaddes Eski'nin okuduğu basın açıklaması şu ifadelere yer verildi: 


 

 

"Medeni Kanunlar, insanların doğumundan ölümüne kadar tüm yaşam faaliyetlerini düzenleyen kanunlardır. Sosyal hayatta kişilerin birbirleriyle kurduğu ilişkilerin büyük bir kısmı, medeni hukuk içinde yer almakta ve medeni hukuk tarafından düzenlenmektedir. 

Bir toplumun kişilere verdiği değeri anlamak için Medeni Kanun'a bakmak yeterlidir" Medeni Kanun 17 Şubat 1926'da yürürlüğe girdiğini ifade eden Kadın Kolları İl Başkanı Mukaddes Eski açıklamasını şöyle sürdürdü: "Türk Medeni Kanunu eski düzeninden tamamen farklı çağdaş, laik ve yepyeni bir düzenleme ve anlayış getirmiştir.

Medeni Kanunu'nun en belirgin yanı kişisel hak ve özgürlüklere kattığı anlamdır. Dönemin koşulları göz önünde alındığında kadınlar açısından taşıdığı değer en önemli özelliğidir. Devrimci, Laik ve demokratik yapısı ile kadınların eşitlik, eski mülkiyet anlayışı ve sisteminin tümüyle katkı çok önemlidir. 

Kadın erkek eşitliğine sağladığı katkı, eski mülkiyet anlayışı ve sisteminin tümüyle terk edilmesi, yenilikçi yapısı, yurttaş kavramanın altının çizilmesi, hiçbir sınıf ve zümrenin ayrıcalığını kabul etmemesi, birey ve toplum arasındaki dengeyi oluşturmaya çalışmasıyla, yaşadığımız coğrafyada örnek oluşturan toplumsal gelişime damgasını vurmuştur. 

Medeni Kanun'un kabul edilişinin yıl dönümü olan bugün de; kazanılmış hakların korunması ve yeni hakların elde edilmesi mücadelesinde, üstümüze düşeni yapmaya ve haklarımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz. 

Bu yoldan asla vazgeçmeyeceğimizi bir kez daha ifade ediyor, kadın dayanışmasının gerekliliği adına İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği'nin açtığı 'Medeni Kanununa Sahip Çıkıyoruz' imza kampanyasına desteğimizi sunuyoruz".

Kaynak: (MHA) - MHA Editör: Admin
Etiketler: “İmza, Kampanyasına, Destek, Olacağız”,
Haber Yazılımı