Haber Detayı
05 Mart 2015 - Perşembe 17:08 Bu haber 2760 kez okundu
 
'İman tahtası' stresten arındırıyor‏
İşverenin personeline uyguladığı psikolojik taciz (mobbing) çoğu zaman çalışanları yıldırırken, uzmanlar özellikle kadın çalışanların uygulayacakları bazı tekniklerle olumsuzlukları kendi kendilerine atlatabileceğini belirtiyor.
SAĞLIK Haberi
'İman tahtası' stresten arındırıyor‏

 

Psikolojik şiddet ve taciz anlamına gelen mobbingin, kamu ya da özel sektör ayrımı olmadan çok sayıda personelin yaşadığı bir sorun olduğunu ifade eden HelpA Akademi kurucusu Klinik Psikolog Gülşah Sam Orhan, kimi zaman işten çıkmalara varan mobbing olaylarının tüm çalışanlarda ancak özellikle kadınlarda olumsuz etkileri olduğunu bildirdi.

Orhan, işveren tarafından aşağılanan, hakaret, sözlü ve psikolojik tacize uğrayan çalışanların uygulayacağı bazı tekniklerle bu kötü psikolojik sürecin atlatılabileceğini belirtti.

İnsan anatomisinde bugüne kadar bulunma amacı çok fazla bilinmeyen “ilahi” bir organın stresli anlarda yardımcı olduğunu kaydeden Orhan, “Stresli olduğumuzda bizi sakinleştiren organımız ‘Timus bezi’ ya da daha çok bilinen ismiyle ‘iman tahtası’. ‘Pi-Ki’ adı verilen egzersiz ile bölge titreşime uğratıldığında vücuttaki stresle savaşarak, dakikalar içinde olumsuz etkilerden arınma sağlıyor. İki göğsümüzün arasındaki mercimek büyüklüğünde bez yapısına başparmak, orta ve işaret parmağımızı birleştirerek 8 kez sert biçimde vurarak stresten uzaklaşabilirsiniz” dedi.

En eski öfke kontrol yöntemlerinden nefes tekniği ile psikolojik şiddet sonrası sakin bir yere gidilip önce sağ, sonra sol burun deliğini kapatarak 8’er kez hızlı nefes almanın da öfkeyi yatıştıracağını belirten Orhan, “Ayrıca gözleri kapatıp 5 yıl sonra bunların hiçbirinin hayatında olmayacağını hayal etmek de kendini en iyi motive etme yöntemidir” ifadelerini kullandı.

-Su sizi stresten arındıracak

Gülşah Sam Orhan, çalışma masasında içinde su olan bir obje bulundurmanın, stres anında kısa sürede toparlanmak için iyileştirici etkisi olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

“Fanusta bir süs bitkisi, minik bir akvaryum ya da camdan içi su dolu bir obje bile olabilir. En alevli durumunuzda, bu kaynağa 2 dakika bakarak derin nefesler alın. Yatıştığınızı ve kendinizi daha iyi hissettiğinizi fark edeceksiniz. Ayrıca tartışmalardan sonra gün sonunda kendinizle baş başa kaldığınızda sizi üzen kişinin ismini tekrar edin ve ‘Seni affediyorum ve zihnimden özgürleştiriyorum’ cümlesini defalarca tekrarlayın. Bilinçaltınızı inandırmaya çalışın, göreceksiniz ertesi gün kuş gibi hissedeceksiniz.”

Kaynak: (BÜLTEN) - BÜLTEN Editör: Admin
Etiketler: 'İman, tahtası', stresten, arındırıyor‏,
Haber Yazılımı