Haber Detayı
09 Eylül 2017 - Cumartesi 12:30 Bu haber 1221 kez okundu
 
Gürcistanlı Kültür Bakanı Kapadokya’ya Hayran Kaldı
Gürcistan Kültür ve Anıtları Koruma Bakanı Mikheil Giorgadze, Kapadokya bölgesindeki tarihi ve turistik mekanları gezdi.
KAPADOKYA NEVŞEHİR Haberi
Gürcistanlı Kültür Bakanı Kapadokya’ya Hayran Kaldı

Beraberinde bakan yardımcısı Levan Kharatishvili ve bakanlık bürokratlarıyla birlikte Kapadokya bölgesinin merkezi Nevşehir’e gelen Gürcistan Kültür ve Anıtları Koruma Bakanı Mikheil Giorgadze, Göreme açık hava müzesini, Elmalı ve Karanlık Kiliselerini gezdi.

Konuk bakanın gezisine katılan Nevşehir Vali Yardımcısı Ahmet Soley bakana Avanos ilçesinde yapılan çini tabak hediye etti.

Göreme açık hava müzesinin ardından Ürgüp Kayakapı mahallesine geçen Bakan ve beraberindeki heyet Ürgüp ilçesine bağlı Ortahisar Beldesinde bulunan Azize Nino Kilisesi ve Azize Nino’nun doğduğu evi de ziyaret etti.

Burada Ortahisar belediye başkanı İsmail Genç konuk bakana bir portre hediye eti. Öte yandan Kapadokya Turistik İşletmeciler Derneği Başkanı Yakup Dinler ise Bakan Giorgadze’ye Türk – Gürcistan bayrağı bulunan bir tablo hediye etti.

Kapadokya bölgesinden szon derece güzel duygularla ayrılacağını belirten Gürcistan Kültür ve Anıtları Koruma Bakanı Mikheil Giorgadze, gezip gördüğü yerleri eşine, yakınlarına ve dostlarına anlatamaya sabırsızlığını söyledi.

Giorgadze, “Türkiye’ye üç günlük resmi bir ziyarette bulunmaktayım. Ziyaretimin son gününde Kapadokya bölgesindeki tarihi ve turistik merkezleri ziyaret ettik. Buradaki gezdiğim yerleri görünce kendimi Hıristiyanlığın beşiğinde olduğumu düşündüm. Müthiş ve olağanüstü hislerle buradan ayrılıyorum. Kapadokya muhteşem bir yer. Kiliseler ve tarihi mekanlar karşısında büyülendim. Bu gördüklerimi eşime, yakınlarıma ve dostlarıma anlatmak için sabırsızlanıyorum. Onları da buraya göndermeyi düşünüyorum. Azize Nino’nun öldüğü Gürcistan ‘daki şehrimizle Ortahisar beldesinin kardeş şehir olabileceğini düşünüyorum” dedi.

Kaynak: (MHA) - MHA Editör: Avanos Gazetesi
Etiketler: Gürcistanlı, Kültür, Bakanı, Kapadokya’ya, Hayran, Kaldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı