Haber Detayı
26 Nisan 2016 - Salı 23:13 Bu haber 4786 kez okundu
 
Gelecek İçin Getirin
Türkiye’de her gün yaklaşık 7-8 ton pil çöpe atılıyor.
DÜNYA Haberi
Gelecek İçin Getirin

Size en yakın atık pil toplama noktaları. Avanos’ta bütün okullarımızda ve Avanos Belediyesi hizmet binasında atık pil toplama kutuları bulunuyor. Kullanım süresi dolan yani “atık pil” halini alan piller çöpe atıldığında içerdikleri metaller ve kimyasallar toprağa karışarak çevreye zararlı hale geliyor. Türkiye’de her gün yaklaşık 7-8 ton pil çöpe atılıyor.

 

Çevreye zarar vermemek için, atık pillerimizi evsel ve diğer atıklarla karıştırmamalı, toprağa, suya, kanalizasyon sistemine, çöp konteynerine atmamalı ve kesinlikle soba ve kazanlarda yakmamalıyız. Piller ekseriyetle Cıva, Kadmiyum ve Kurşun gibi ağır metallerden oluşur. Piller, yaklaşık son 100 yıldır hayatımıza nüfuz etmiş durumdalar. Kumandalar, saatler, işitme cihazları, çeşitli oyuncaklar ve akıllı taşınabilir ürünlerin tamamında enerji kaynağı olarak piller kullanılıyor.

 

Doğaya çok ciddi zararları var!


Özellikle cıvanın bir şekilde doğada bulunması, eser miktarda dahi olsa çok ciddi zararlar ortaya çıkarabiliyor. Atık pillerde bulunan bir gram civanın o veya bu şekilde doğaya atılması durumunda; 20 ton sebze, 10 milyon litre temiz suyu zehirlediği kurtköy escort yapılan araştırmalar sonucunda ortaya koyuldu.

Sadece bir adet kalem pilin denize atılması durumunda, 2 ton balık pilin içerdiği cıva sebebiyle zehirleniyor. Hatta yine bir adet kalem pilin toprağa bırakılması sonucu, birkaç ay içerisinde çevresindeki 6 metrekare toprağı tamamen zehirlediği bilim adamları tarafından tespit edildi.

 

“DOĞANIN PİLİ BİTMESİN”

 

Çünkü, dünyada doğal kaynakların ve madenlerin tüketimi bugünkü hızında sürerse 50 yıl içinde insanoğlunun ihtiyaçlarını karşılamak için yetersiz kalacak. Toprak ve kullanılabilir sular gün geçtikçe kimyasal atıklarla zehirlenmeye devam ediyor. Bu senaryonun önüne geçmek için gelin; pillerimizi atık pil kutularına atalım. Çevremizi ve geleceğimizi zehirlemeyelim, kendimize ve çocuklarımıza sağlıklı bir gelecek armağan edelim.

 

Kaynak: (Avanos Belediyesi) - Avanos Belediyesi Editör: Avanos Gazetesi
Etiketler: Gelecek, İçin, Getirin,
Yorumlar
Haber Yazılımı