Haber Detayı
10 Mart 2015 - Salı 20:16 Bu haber 2402 kez okundu
 
GAZETECİLER TAM 17 YILDIR TEK ÇATI ALTINDA
Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Başkan Vekili Yılmaz Karaca ve Nevşehir Gazeteciler Cemiyeti (NGC) Başkanı Bayram Ekici, TGF'nin kuruluşunun 17'nci yıl dönümü nedeniyle bir açıklama yaptı.
GÜNDEM Haberi
GAZETECİLER TAM 17 YILDIR TEK ÇATI ALTINDA

TGF Başkan Vekili Karaca'nın açıklaması şöyle: "1986 yılında İstanbul ve Samsun toplantılarıyla başlayan, 1996 yılında Aydın toplantısıyla yeniden alevlenen gazeteci meslek örgütlerinin tek çatı altında toplanması düşüncesi sonrasında 1998 yılının 10 Mart tarihinde resmen kurulan Türkiye Gazeteciler Federasyonu bugün 17’nci kuruluş yıldönümünü kutluyor. Anadolu, Trakya, Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde toplam 78 meslek örgütü üyesi bulunan ve yaklaşık 25 bin gazeteciyi temsil eden TGF, bu haliyle Türkiye'nin en büyük basın meslek örgütüdür. Böylesine büyük bir camianın içinde yer almak, mesleğimizin ve meslektaşlarımızın sorunlarına çözüm aramak, mesleğimizin geleceği için mücadele etmek, yerel medyanın güçlenmesi için çalışmak bize büyük bir onur ve mutluluk yaşatıyor. Bugün sürekli gelişen, büyüyen, adından söz ettiren bir federasyonumuz var. “Biz birlikte Türkiye’yiz” misyonu ve vizyonuyla mücadelemiz hep devam edecek. Ulusumuzun önderi Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Basın yayın özgürlüğünden doğacak sakıncaların ortadan kaldırılması yolu, yine doğrudan basın yayın özgürlüğüdür” sözünden hareketle, demokrasinin olmazsa olmazı basın özgürlüğünün sağlanması ve tam anlamıyla yerleşmesi adına bu dönem her zamankinden daha çok birlik ve beraberliğe ihtiyaç var. Gerek basın özgürlüğü açısından gerekse meslektaşlarımıza yönelik, baskı, tehdit, tecrit ve tutukluluk durumları açısından içinde bulunduğumuz bu zor süreçte önümüze çıkan engelleri el birliğiyle aşmak için dün ne yapıldıysa, bugün de daha kararlı, daha dinamik bir şekilde sorunların üzerine gideceğimizi buradan bir kez daha duyurmak istiyoruz. Örgütlü mücadelenin öneminden hareketle daha güçlü, daha etkin bir federasyonu yaşama geçirmek, demokratik rejimlere yakışır basın özgürlüğünü tesis etmek için yürüttüğümüz mücadeleye; kalemler özgür oluncaya, düşünce suç olmayıncaya, sosyal ve sendikal haklarımızı alıncaya kadar bıkmadan, usanmadan devam edeceğiz. Türkiye Gazeteciler Federasyonu Yönetim Kurulu adına kuruluş yıldönümümüzde bizi yalnız bırakmayanlara, bu süreçte rahmetle andığımız TGF Kurucu Başkanımız İsmail Sivri başta olmak üzere federasyona emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunarken, aramızdan ayrılan meslektaşlarımızı rahmetle anıyor ve saygılarımızı sunuyoruz."

"Yerel basın güçlenmeli"

Nevşehir Gazeteciler Cemiyeti (NGC) Başkanı Bayram Ekici de TGF bünyesinde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, federasyonumuzun daha nice yaşlara ulaşması için tüm üye cemiyetlerle birlikte elimizden gelen gayreti göstereceğiz dedi.

 

25 bin gazeteciyi temsil etme hakkını elinde tutan Türkiye’nin en büyük basın meslek örgütü çatısı altında daha nice hizmetlere destek olmak için çalışmalar yürüttüklerine dikkat çeken Ekici, basının hızla gelişen teknolojiye de ayak uydurması gerektiğinin altını çizdi. Ekici açıklamasında şunları söyledi: “Günümüzde iletişim teknolojilerindeki hızlı gelişme, yazılı ve görsel basının yanı sıra yeni medyanın da faaliyet ve etki alanını genişletmiş, kamuoyunun bilgilenme imkanlarının artmasını beraberinde getirmiştir. Meslektaşlarımızın, kamuoyunu doğru ve eksiksiz bilgilendirme konusundaki yükümlülüklerini en iyi biçimde yerine getirmek için gösterdikleri çabalar hiç kuşkusuz takdire şayandır. Demokratik kültürün ayrılmaz bir parçası olan basınımızın, halkı doğru bilgilendirmenin yanı sıra, birlik ve beraberliğimizin korunmasına katkı sağlaması noktasında yapıcı bir rol üstlenmesi de mümkündür. Bu kapsamda yerel basına daha fazla destek verilmeli ve yerel medya kendini daha güçlü hissetmelidir. Bu duygu ve düşüncelerle üyesi bulunduğumuz Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun 17. Yılını kutluyor, daha nice yıllara daha güçlü bir şekilde kavuşmasını temenni ediyorum.

Kaynak: (BÜLTEN) - BÜLTEN Editör: A.G.
Etiketler: GAZETECİLER, TAM, 17, YILDIR, TEK, ÇATI, ALTINDA,
Haber Yazılımı