Haber Detayı
03 Haziran 2015 - Çarşamba 21:05 Bu haber 3712 kez okundu
 
Enflasyonda bir iyi, iki kötü haber
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) mayıs ayı enflasyon oranlarını açıkladı.
EKONOMİ Haberi
Enflasyonda bir iyi, iki kötü haber

 

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) mayısta aylık bazda yüzde 0,56, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ise yüzde 1,11 artış gösterdi. Yıllıkenflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 8,09, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 6,52 olarak gerçekleşti. ALB Forex Analisti Enver Erkan Enflasyon verilerini analiz eden etti. İşte Enver Erkan’ın mayıs ayı enflasyon rakamlarını inceleyen analizi:

 

Mayıs ayı enflasyon verilerine üç açıdan yaklaşmak gerekiyor: Gıda enflasyonu, kur geçişkenliği ve üretici fiyatları. Bu faktörleri tek tek ele alacak olursak; gıda ve alkolsüz içecekler fiyatlarının aylık bazda yüzde 2,68 gerilemesinin etkisiyle aylık bazda artış yüzde 0,56 ile sınırlı kalmış ve yıllık enflasyon da piyasa beklentilerinin bir kademe altında yüzde 8,09 olarak gerçekleşmiştir. Mevsimsel etkilerle gıda enflasyonun gerilemiş olması iyi haber olarak önümüze çıkıyor. Ancak diğer faktörler açısından baktığımızda tablonun o kadar da iyi olmadığını söylemek gerekiyor.

 

Çekirdek enflasyondaki düşüş eğilimi TCMB’nin politika açıklamalarında da özellikle belirttiği bir husustu. Ancak son dönemde kurdaki yukarı yönlü hareket bu eğilimi sınırlamıştı. Mayıs ayında çekirdek göstergedeki durum ise hiç iç açıcı değil. Nisan ayında yıllık bazda yüzde 7,00 olarak gerçekleşen çekirdek enflasyon, Mayıs ayında yüzde 7,48’e yükseldi. Yani neredeyse 50 baz puanlık bir yükseliş söz konusu. Nisan ve Mayıs aylarında kurdan kaynaklanan baz etkisinin yüksek olduğunu görmekle beraber, gecikmeli etkiyi de hesaba katacak olursak çekirdek enflasyonun yüksek gelmeye devam etmesi öngörülebilir. Bu durum da Merkez Bankası açısından parasal gevşeme için hareket alanı oluşturmayacak ve piyasa faizlerinin de yüksek enflasyon beklentilerine paralel olarak yüksek kalmasına neden olacaktır.

 

Bir diğer unsur da üretici fiyatları olarak önümüze çıkıyor. Mayıs ayında yıllık bazda ÜFE yüzde 6,52’ye yükseldi. Nisan ayında ise bu oran yüzde 4,80’di. Aylık bazda en fazla artış yaşanan alt sektörler ise yüzde 10,75 ile petrol ve doğalgaz ürünleri ve yüzde 8,39 artış gösteren kok ve petrol ürünleri olarak öne çıkmaktadır. Aynı zamanda ana sektörler içinde yüzde 86 ağırlığa sahip olan imalat sektöründe kur uyumsuzluğu üzerinden oluşabilecek baskı göz önünde bulundurulmalıdır. Çünkü sanayide üretimde kullanılan hammaddelerin yüzde 70’e yakın bir kısmı ithal edilmektedir. Yani ithal girdilerin ÜFE’ye, ÜFE’nin de TÜFE’ye yansıması riski göz ardı edilmemesi gereken bir faktördür.

 

Bütün bu faktörler çerçevesinde 2015 yılsonunda yüzde 7,50 enflasyon bekliyoruz. Gıda fiyatlarının mevsimsel etkilere bağlı olarak gerilemesi enflasyonda geri çekilmede etkili olabilecekken, kur geçişkenliği ile enerji ve imalat sektöründeki maliyetler yukarı yönlü risk oluşturmaya devam edecektir.

Kaynak: (BÜLTEN) - BÜLTEN Editör: Avanos Gazetesi
Etiketler: Enflasyonda, bir, iyi,, iki, kötü, haber,
Haber Yazılımı