Haber Detayı
23 Aralık 2017 - Cumartesi 22:43 Bu haber 3959 kez okundu
 
Emekli Ek Zam Bekliyor
Türk Emekli-Sen Nevşehir İl Temsilcisi Yavuz Soysaldı, Ekonomik gerçekleri dikkate alan bir yaklaşımla emeklilerimize ek zam yapılmalıdır dedi.
EKONOMİ Haberi
Emekli Ek Zam Bekliyor

Türk Emekli-Sen Nevşehir İl Temsilcisi Yavuz Soysaldı, "TÜİK’in rakamlarına göre piyasada yaklaşık 13,9 enflasyon varken memur ve emekli maaşlarına içinde enflasyon farkı dâhil olmak üzere 10,12 zam yapılmıştır. Ekonomik gerçekleri dikkate alan bir yaklaşımla emeklilerimize ek zam yapılmalıdır" dedi.

 

Soysaldı açıklamasında; "2017 yılında Hükümet ile malum sendika anlaşıp memur ve emekliye çok düşük oranda zam vererek, toplu sözleşmeyi imzaladılar. Piyasada gıda fiyatlarında 20’lerde yükseliş varken 4 + 3,5 zam ile memur ve emekli kandırıldı. Sefalete sürüklendi. Çalışan tek kişinin açlık sınırının 2038,77 TL olduğu ülkemizde, emeklilerimiz 1871-1964 TL arası maaşla aile geçinmeye çalışıyor. TÜİK’in rakamlarına göre piyasada yaklaşık 13,9 enflasyon varken memur ve emekli maaşlarına içinde enflasyon farkı dâhil olmak üzere 10,12 zam yapılmıştır. Bu rakamlara göre maaşlarımızın 3,79 eridiği görülmektedir. Bu rakamlar, toplu sözleşmenin ekonomik hükmünün kalmadığının en açık ispatı niteliğindedir. Döviz, altın ve akaryakıt fiyatlarındaki artışın, enflasyona etkisinin 3 ay sonra ortaya çıkacağı hesaba katıldığında maaşlardaki erimenin artarak devam edeceği, emeklilerimizin günlük ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kalacağı aşikârdır. Ekonomide çarkların dönmesi için vatandaşın harcama kabiliyetinin artırılması şarttır. Bu bakımdan ekonomik gerçekleri dikkate alan bir yaklaşımla emeklilerimize ek zam yapılmalıdır" dedi.

 

 

 

Kaynak: (MHA) - MHA Editör: Avanos Gazetesi
Etiketler: Emekli, Ek, Zam, Bekliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı