Haber Detayı
21 Ağustos 2015 - Cuma 18:01 Bu haber 14329 kez okundu
 
Edip Akbayram Avanos Hikayesini Bakın Nasıl Anlattı?
Edip Akbayram, Dr. Sedat Hayran'ın kişisel sitesinde yapılan röportajda sorulan bir soru üzerine Avanos'taki yaşamını anlattı. İşte o soru ve Akbayram'ın yanıtı...
AVANOS Haberi
Edip Akbayram Avanos Hikayesini Bakın Nasıl Anlattı?

SORU: Doğa ve tarihle bütünleşen, Selçuklu halıları ve mermerden üretilen hediyelik eşyalarıyla yerli ve yabancı turistleri çeken meşhur “Kapadokya” bölgemiz, onun güzel ilçesi Avanos ve Sayın Edip AKBAYRAM. Bir zamanlar bende Ürgüp’de banka müdürlüğü yapmış ve 2007 yılında da bölgeden milletvekili adayı olmuştum. O nedenle Kapadokya’yı ve halkını iyi tanırım. Sizin Avanos’da taş yapı güzel ve şirin adeta malikâneyi andıran tarihi ve oldukça büyük bir eviniz var ve yılın belirli bölümlerini burada geçiriyorsunuz. Ayrıca adınızın verildiği artık bir sokağınız da var. Avanos’da yaşamaktan mutlu olduğunuza eminin ancak durup dururken Kapadokya’da yaşama fikri de nereden çıktı? Vardır bir sebebi diyerek, Sayın Edip ağabeyimizi yakalamışken bu soruyu da sormaktan geçemiyorum.

YANIT: Ne diyeyim ki, güzel bir soru daha. Ben aşağı yukarı 11 yıldır yazları Avanos’ta yaşıyorum. İlk 11 sene önce Hacıbektaş’ta bir festivale katılmıştım. Hacıbektaş Sanat ve Kültür Festivali’ne. Daha sonra eşimle birlikte müsait zamanımızda vardı, Kapadokya’yı biraz irdeleyelim ve gezelim dedik. Kapadokya biliyorsunuz solunda Kayseri, sağında Nevşehir, üst tarafında Göreme ve Ürgüp, altında da Avonas’tan oluşan geniş kapsamlı bir bölgedir. Oraları gezdik, çok sevdik. Öncelikle tabii doğa güzelliği, hava şartları; oksijen’in en bol olduğu yerlerden birisi ve çok sakin bir yaşam alanı. Bir sanatçı için üretebileceği beyninin dinlenebileceği, yorgunluğunu atabileceği müstesna bir yer. İnsanı, komşuluk ilişkileri, tam kafa yapımıza göre. Yörede gördük ki, Anadolu’nun insanı gerçekten daha bozulmamış. Konukseverliği, dostluğu ve komşuluğuyla güzel insanların olduğu şirin bir ilçeydi Avanos. Gezerken orada çok güzel evler gördük. Etrafımıza “Bu ev kimin” dedik. Dokusunu Kapadokya’nın dokusuna göre yapmışlar. Kimileri bu ev bir Japon ailenin, kimileri Amerikalıların kimileri Fransızların dediler. Eşim dedi ki biz neden burada oturmayalım. Ne kadar güzel bir yer deyince oradan bir ev almaya karar verdik. Avanos’ta güzel bir ören bulduk. 2 sene eşimle beraber restorasyonunu yaptık. Kapadokya’nın dokusuna göre, tahtasından taşına her şeyine oranın dokusuna uygun ve tamamen tarihi orijininde restorasyonunu gerçekleştirdik. Şuanda Avonas’ta bir ev yapıldığı zaman ‘Akbayram’ evini örnek gösteriyorlar. Oraya bakacaksınız o konumda yapacaksınız diye. Evimiz ‘Akbayram’ evi olarak örnek ev seçildi. Evin restorasyonu bittikten sonra balkonuna çıktık. Şöyle Kızılırmak nehrine bir baktık 2 senelik o yorgunluğumuz bir andan bitti. 11 senedir orada yaşıyoruz. Avanos, gerçekten Kapadokya insanlarıyla, güzelliği ve tarihiyle herkesin gelip görebileceği müthiş bir yer. Şunu da tabii söylemek istiyorum. Ben Dünya’nın her yerini iki defa gezdim. Benim cennet vatanım kadar her köşesi cennet olan vatanım kadar dünyada güzel başka bir ülke daha yok. Memleketimizin kıymetini anlayalım diye söylüyorum. Bu arada 11 senedir orada olduğum için sanıyorum etraftan gelen duyumlarım; Edip Akbayram’ın Avanos’ta kalması orada esnaf açısından biraz iş ve istihdamının da yükselmesine neden olduğu için belediye benim kaldığım sokağa “Edip Akbayram” adını verdiler. Bir sanatçı içinde yaşarken o değeri görmek o sanatçı için bence büyük mutluluk. Ben yaşarken o değeri bana gösterdikleri için Avanos yerel idaresine ayrıca teşekkürlerimi iletiyorum. Yani benim Avanos hikâyem de bu şekildedir.

Kaynak: http://www.sedathayran.com/

 

 

 

Kaynak: Editör: Avanos Gazetesi
Etiketler: Edip, Akbayram, Avanos, Hikayesini, Bakın, Nasıl, Anlattı?,
Haber Yazılımı