Haber Detayı
17 Şubat 2015 - Salı 20:40 Bu haber 2399 kez okundu
 
Dünya ekonomisinin iyiliği için ABD ve Çin dostluğuna ihtiyaç var
ALB Menkul Değerler Analisti Rıdvan Baştürk dünyanın en büyük iki ekonomisi ABD ve Çin’i mercek altına aldı.
EKONOMİ Haberi
Dünya ekonomisinin iyiliği için ABD ve Çin dostluğuna ihtiyaç var

İki ekonominin dünyanın en büyük ticari partneri olduğunu vurguladığı araştırmasında Baştürk, iki ülkeden birinin ekonomisinde yaşanabilecek ciddi bir olumsuzluğun tüm dünyayı doğrudan etkileyeceğinin altını çiziyor.

ALB Menkul Değerler Analisti Rıdvan Baştürk’ün ABD ve Çin ekonomik ortaklığına yönelik analiz yazısı şu şekilde:

 

Dünyanın en büyük iki ekonomisi Amerika ve Çin. Bu iki ülke mevcut ekonomik düzende dünyanın en büyük ve en önemli ticari partnerliğini yapıyorlar. Bu cümleyi rakamlarla destekleyecek olursak, ABD’nin yaptığı 1.23 trilyon dolar değerindeki ihracatın 113,5 milyar dolarlık bölümü (9,3) Çin’e, yine ABD’nin toplamda yaptığı 1.8 trilyon dolarlık ithalatın 397,8 milyar dolarlık bölümü (22) Çin’den yapılıyor. Diğer taraftan Çin’in ihraç ettiği ve toplamda 2.12 trilyon dolar değerinde olan malların 397,8 milyar (19) dolarlık bölümü ABD’ye satılırken, yine Çin’in yaptığı 1.41 trilyon dolarlık ithalatın 113,5 milyar dolarlık bölümü (8,0) ise ABD’den yapılıyor.

 

Bu kadar büyük hacimlerle ticaret yapan iki ülkeden birinin ekonomisinde yaşanabilecek ciddi bir olumsuzluk, tüm dünyayı direkt olarak etkileyecektir. Tabi burada Çin tarafına bir parantez açmakta fayda var. 2009 yılında yaşanan yüzde 10,7’lik büyüme oranından sonra her geçen yıl büyüme hızı gerileyen Çin ekonomisi küresel piyasalar açısından oldukça önemli bir konu. Çin hükümetinin yaptığı teşvik hamlelerine rağmen büyümede eski hız kazanılamaz ise ticaret hacimlerinde bir daralma ve kelebek etkisiyle birlikte ülkeler ciddi sıkıntılara girebilir. Çin ekonomisinde talep ve üretimde görülebilecek ciddi bir daralma durumunda, başta ABD ve Euro Bölgesi ülkeleri olmak üzere, küresel ekonomide yer alan bütün ülkeler ciddi zararlara uğrayabilirler.

 

Tabii dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD, Çin’i bu konuda tek başına bırakmayacaktır. Çin ve ABD arasında Karşılıklı Yatırım Anlaşması (BIT) adı altında bir anlaşma hazırlığı aşamasında olunduğunu görüyoruz. Yapılan açıklamalarda bu anlaşmanın gerçekleştiği takdirde, iki ülke ekonomisi açısından da çeşitli fırsatların yaratılacağı belirtiliyor. Yapılacak olan doğrudan yabancı yatırımlar ise üretimi canlandırarak uzun dönemde şirketler arasındaki rekabeti artıracak ve küresel ekonomide yer alan ülkeleri de doğrudan olumlu bir şekilde etkileyecek. ABD devlet tahvillerine de en büyük talebi Çin’in gösterdiğini göz önüne alırsak, ABD, böyle bir partneri yitirmemek için önümüzdeki dönemlerde elinden geleni yapacaktır. Tabii boynuz kulağı geçmediği sürece.

Kaynak: (BÜLTEN) - BÜLTEN Editör: Admin
Etiketler: Dünya, ekonomisinin, iyiliği, için, ABD, ve, Çin, dostluğuna, ihtiyaç, var,
Haber Yazılımı