Haber Detayı
10 Ağustos 2015 - Pazartesi 00:18 Bu haber 3481 kez okundu
 
Çöl sıcakları kavurdu, klima satışları Temmuz’da yüzde 50 arttı
sahibinden.com verilerine göre, yılın ilk yedi ayında gerçekleşen klima satışları, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 82 arttı. Klima fiyatlarında ortalama yüzde 8 oranında artış gözlemlenirken, en çok klima satışı Temmuz ayında gerçekleşti.
EKONOMİ Haberi
Çöl sıcakları kavurdu, klima satışları Temmuz’da yüzde 50 arttı

 
Türkiye’nin en büyük pazaryerlerinden sahibinden.com’un, 2015 yılı klima ilan ve ortalama satış rakamlarına ilişkin verileri de belli oldu. Verilere göre, yılın ilk yedi ayında gerçekleşen klima satışları geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 82 arttı. Klima fiyatları ise geçtiğimiz yıla oranla yüzde 8 oranında artarak ortalama 700 TL oldu. 

En çok klima satışının yapıldığı ay ise Türkiye genelinde çöl sıcaklarının yaşanmaya başladığı Temmuz oldu. 2015 Temmuz ayında klima satışları, yaz sıcaklarının bastırmasının da etkisiyle Haziran ayına göre yaklaşık yüzde 50 oranında arttı.

sahibinden.com verilerine bakıldığında en çok klima satışının gerçekleştiği il İstanbul oldu. İstanbul’u sırasıyla İzmir, Antalya, Ankara ve Adana izledi. Verilere göre en çok satılan klima markası da Arçelikoldu. Arçelik’i sırasıyla, Vestel, Beko ve Demirdöküm izledi. 

Enerji tasarruflu klimalar ilk tercih oldu

sahibinden.com aracılığı ile gerçekleşen satışlarda, tüketiciler tercihlerin enerji tasarrufu yüksek A sınıfı klimalardan yana kullandı. Geçtiğimiz yıla oranla A sınıfı klimaların satışı yüzde 81 oranında arttı.
 
Kaynak: (BÜLTEN) - BÜLTEN Editör: Avanos Gazetesi
Etiketler: Çöl, sıcakları, kavurdu,, klima, satışları, Temmuz’da, yüzde, 50, artt
Haber Yazılımı