Haber Detayı
22 Şubat 2018 - Perşembe 22:21 Bu haber 1101 kez okundu
 
Çocuklar Nevşehir’in Nabzını Renkli Kalemler Gazetesi’nde Tuttu
AVANOS Haberi
Çocuklar Nevşehir’in Nabzını Renkli Kalemler Gazetesi’nde Tuttu

Yapı Kredi ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) iş birliği ile hayata geçirilen Renkli Kalemler Gazetesi’nin Nevşehir etabı tamamlandı. Toplam 12 haftalık bir çalışmanın ardından hazırlanan Renkli Kalemler Gazetesi, Nevşehir Hanife Tevfik Aktekin Öğrenim Birimi’nde, Nevşehir Valisi İlhami Aktaş’ın katılımıyla düzenlenen şenlikle kamuoyu ile paylaşıldı ve ‘renklikalemler.org’ internet sitesinde yayına girdi.

 

A’dan Z’ye Çocuklar Tarafından Hazırlanan Gazete

 

Gazete manşetini “Bir Doğa Harikası:Göreme” olarak belirleyen çocuklar, Nevşehir’in sahip olduğu doğa harikalarına odaklanarak Renkli Kalemler Gazetesi’nin içeriğini oluşturdu. Gazetede ayrıca Nevşehir’de halıcılık konusu işlendi, seramik ve el yapımı bebek üreten sanatkarlarla röportajlar yapıldı. Şehirde, 2013 yılında ilk kez uygulanan, ihtiyaç sahiplerine yönelik ekmek, giysi ve kitapların kamusal alanlarda paylaşım geleneği Renkli Kalemler sayfalarına taşındı.

 

İlk faz çalışmaları 2014’te başlayan Renkli Kalemler projesi, çocukların okuma-yazma alışkanlıklarını ve yaratıcı düşünme yeteneklerini artırmayı amaçlıyor. Renkli Kalemler sürecine katılan çocuklar, deneyimli gazetecilerin koçluğunda yaşadıkları şehirlerde gördükleri olayları haberleştirmeyi öğreniyor. Süreç sonunda çocuklar mizanpajından fotoğraflarına, haber içeriğinden tasarımına kadar kendi ürettikleri Renkli Kalemler isimli yerel gazetelerini kamuoyuyla dijital olarak paylaşıyor. Medya okuryazarlığı konusunda çocukları bilinçlendiren proje, çocukların özgüven kazanmalarına ve kendilerini özgürce ifade edebilmelerine de yardımcı oluyor.

 

 

Kaynak: (faselis) - faselis Editör: Avanos Gazetesi
Etiketler: Çocuklar, Nevşehir’in, Nabzını, Renkli, Kalemler, Gazetesi’nde, Tuttu,
Yorumlar
Haber Yazılımı