Haber Detayı
07 Haziran 2018 - Perşembe 21:26 Bu haber 3224 kez okundu
 
Çanakçı Heykelinin Örtüsü Yenilendi
AVANOS Haberi
Çanakçı Heykelinin Örtüsü Yenilendi

Avanos Belediyesi tarafından Cumhuriyet Meydanında bulunan Çanakçı Heykelinin üzerindeki germe (Yarasa Çadır) örtü sistemi yenilendi.

 

Avanos'un en önemli simgelerinden birisi kabul edilen ve büyük ustalardan Hacı Ömer Taşkın tarafından yapılan heykelin çevresinde 2015 yılında düzenlemeler yapılmıştı. Ancak heykel üzerine kapatılan çadıra örtü bazı eleştiriye  maruz kalmıştı.

Değiştirilen örtü sosyal medya üzerinden yine olumsuz yöne eleştiriye uğradı.

 

Mualla Er Şu sefil durumu görmekten çok üzüldüm,bu heykel tunçtan yapılmış , çok dayanıklı bir heykel değil, hava şartlarından ve her türlü dış etkilerden zarar görebilecek seramik bir heykel ve bu şekilde bir brandayla korumaya çalışmak son derece yanlış ve yetersiz.Belki de belediye heykeli korumayı kendine yük olarak görüyor ve kurtulmaya çalışıyor...

 

Mustafa Taşkın

Bu kronik "Çadır" takıntısının tıbbi ve psikolojik boyutlarını araştırmak bilim insanlarına düşüyor.. Hititlerden bu güne kadar çadır altında testi yapan bir usta olmamıştır..Halbuki pek çok alternatif vardı.. Neden inatla ve özellikle çadır...!

 

Mualla Er Mustafa Taşkın Pazarcı tezgâhı gibi duruyor ,basit ve komik....Senin dediğın gibi Avsnos'un tarihi evleri gibi kemerli bir çatı yapılabilir... Hadi yapılmıyor diyelim,söküp attkları ahşap kamelya şeklindeki koruma bile bundan iyiydi...

 

Hüseyin Işçin Mustafa bey sizin araciliginizla belediye baskanimiz sayin INCE'ye seslenmek istiyorum. Sayin baskanim avanisumuzun sembolu haline gelen carsi icinde bu guzel yapiya lutfen sahip cikin. Onceki gibi ahsap kaplamali kiretit catili aydinlatmali bir duzenle yada daha cekici bir dizaynla lutfen sahip cikalim. Ilgilerinizden dolayi tesekkurler.

 

Zeynep Sefa Çöl Bu heykeller Avanos için sahip çıkılması gereken bir değer böyle bir sistemle korumak ne kadar doğru olur bilemedim görüntüde pek güzel olmayacak daha korunaklı ve estetik bir şey yapılırsa iyi olur

 

Mustafa Taşkın

Avanos tarihinde çadır altında testi yapan bir usta olmamıştır.. Keşke bir işlik konseptine uygun dört ayak üzerine kemerli çatı çerçevesi yapılıp üzeri cam veya benzeri şeffaf bir malzemeyle kaplansaydı.. ve işin garibi bu çadır eskisinden daha kullanışsız ve daha alçak.. Anlaşılan kültürümüzden gelen "Çadır" takıntısını aşamadık..!

 

Ebru Sarıöz Sevinç Bencede hoş bir görüntü olmamış emanet gibi duruyor eski hali çatı altında daha iyiydi.

 

Latife Karaosmanoğlu Hangi amaçla yapıldığını ben anlamadım.Umarım belediye bir açıklama yapar.

 

Levent Düzgün Acımasız bir eleştiri olacak ama sanattan anlamayan başkan sanatı koruyamaz . Kesinlikle söylemeliyimki yetisiz ,yetersiz bir insan Avanosa yazık oldu .

 

Hayriye Gündüz Körükcü Bu çadır meselesi çok kereler gündeme gelmesine karşın inatla ,çadırda ısrar edilmesinin kasıtlı olmadığına inanmak istiyorum..Avanos'un simgesi haline gelmiş,yapan ustaya vefa gösterilmesi gereken,seramik bir çanakçı heykelin ,hiç estetik olmayan ,koruması sıfır olan bir çadırla ,sözde korunuyor gibi gösterilmesi belediyenin acz içinde olduğunun göstergesidir..Estetik kaygısı olan ,sevgili belediye başkanımız inanıyorum ki bu konuyu ele alacaktır..

Eğer sorun belediyenin maddi imkansızlıkları ise,bir yardım kampanyası başlatılsın,duyarlı Avanos halkı desteklerini esirgemeyecektir..

 

Zeynep Sefa Çöl Mustafa siz bu konuda belediye ile görüş alışverişi yapamadınızmı bu eser sizin mirasınız ve kaldıki çanağı sanatsal yapıya döndüştüren kişide ışıklar içinde yatsın sizin babanız Bu konuda söz sahibi olabilirsiniz diye düşünüyorum yanılıyormuyum bilmiyorum

 

Mustafa Taşkın

Belediyemiz, başkalarından fikir almaya tenezzül etmediği gibi, tüm diyalog ve iletişime kapalı maalesef..!

 

Gülizar Gündoğdu Gocebelerin gulsehir yoluna kurdugu cadirlar gibi ne cirkin bi goruntu olmus.bu kadarmi siradanlastirilir bu guzelliklerimiz.yazik.nasil bir beyin ki boyle z3vksiz bir goruntu olusturdu.avanosun belediye baskani bana gore Mustafa Taşkın bey olmali

 

Ferda Kicci Demirtas Bencede dogayı seven sanata deger veren insan herşeye farlı bakabilir yıkıcı değil yapıcı olur

 

Gülizar Gündoğdu Ferda Kicci Demirtas kesinlikle..

 

Mustafa Taşkın

Değerli dostlar, bizim hiç kimsenin şahsıyla ve kişilik haklarıyla bir sıkıntımız yoktur.. Bizim tek düşüncemiz Avanosumuzun daha iyi olması dır..

 

Aliihsan Alkan Heykeli seffaf bir camin icine alsalar iyi olur ,hem korunur hemde guzel gozukur Diye dusundum ...

 

Reyhan Bıyık Heykel avanosun simgesini belirtiyor.harap olmamasi icin koruma altina alinsin.belediye yetkilileri bir cozum bulsun bezden yapilan cadir cok kotu duruyor.gorsellik acisindan iyi bir sey yapsinlar.o heykel bir daha yapilmaz.belediye koruma altina alsin.

 

Zeynep Yenşi Çilingir güneş geçmesin başlarına

 

 

 

 

Kaynak: (A.G.) - www.avanosgazetesi.com Editör: Avanos Gazetesi
Etiketler: Çanakçı, Heykelinin, Örtüsü, Yenilendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı