Haber Detayı
10 Şubat 2015 - Salı 10:41 Bu haber 2398 kez okundu
 
BİST bu hafta soluklanacak
ALB Menkul Değerler, ‘Borsa İstanbul ve Dünya Piyasaları Gelişmeler/Beklentiler Raporu'nu yayınladı. ALB Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Eda Önder’in hazırladığı rapora göre, Hafta boyunca USDTRY paritesinin etkisi altında kalan Borsa İstanbul’da, bu hafta ABD tarafında veri akışının sakin olması nedeniyle, USDTRY paritesi önümüzdeki hafta soluklanabilir.
EKONOMİ Haberi
BİST bu hafta soluklanacak

 

İşte Eda Önder’in hazırladığı değerlendirme raporu;

BİST 100 endeksi bu hafta 84.909 – 90.048 seviyeleri arasında işlem gördü.  Endeks haftayı yüzde 4,45 değer kaybederek ve 84.987 seviyesinden tamamladı.  Banka Endeksi yüzde 7,50 değer kaybetti.  Sanayi Endeksi ise yüzde 1,96 değer kaybetti.

Dünya genelinde hareketli bir haftayı geride bırakırken, yoğun gündemden yakinen etkilenen Avrupa oldu. Avrupa cephesinde hareketli haftada veri akışında Euro Bölgesi hizmet ve imalat PMI verileri gündeme konu oldu. Almanya imalat PMI verisi beklentilerin hafif aşağısında kalırken, Euro Bölgesi imalat PMI verisi beklentilere paralel olarak açıklandı. Hizmet PMI verileri cephesinde ise; Almanya ve Euro Bölgesi hizmet PMI verileri beklentilerin üzerinde açıklanırken Fransa hizmet PMI beklentilere paralel olarak açıklandı. Veri akışının yanı sıra Avrupa’nın gündeminde tahta oturan Yunanistan oldu. Haftanın ilk yarısında Yunanistan Maliye Bakanı tarafından yapılan açıklamada borçların geri ödenmesi konusunda olası bir anlaşma konusunda iyimser oldukları dile getirilmesi piyasalarda olumlu bir havanın esmesine neden oldu. Haftanın geri kalanında; Avrupa Merkez Bankası’nın Yunanistan bankalarının fonlamayı güvenceye almak için ülke tahvilleri kullanımını sınırlandırması Avrupa borsaları ve dünya genelinde piyasalar üzerinde tedirginlik yarattı. Söz konusu gelişme ile birlikte Avrupa Yunanistan ile ilgili gelişmeleri yakın markajı altına aldı. Hafta içerisinde Almanya Maliye Bakanı Schaeuble ve Yunanistan Maliye Bakanı Varoufakis’in yaptığı ikili görüşmeden bir sonuç çıkmaması mevcut gerginliğin artmasına neden oldu. Haftaya dair bir diğer gelişme ise Almanya’da bir gazetede yer alan Avrupa Merkez Bankası’nın Yunanistan Merkez Bankası'na 60 milyar dolarlık acil likidite sağlayacağı haberi kafaları karıştırdı. Söz konusu hareketli haftada Yunanistan Başbakanı Tsipras’ın Avrupa’dan gelecek teklifi beklediklerini, ancak Almanya’dan henüz özel bir şey duymadıkları ifadesi gün içerisindeki notlarımızda yerini aldı.

ABD tarafında hafta genelinde petrol fiyatlarındaki hareketliliğin enerji şirketlerine yansımasını yakından hisseden ABD borsalarının petrol fiyatları ve veri akışının yanı sıra hafta içerisinde dünya geneline paralel olarak Avrupa tarafında özellikle Yunanistan ile ilgili gelişmeleri takip etti. Bilanço sezonunun başladığı ABD’de hisse bazlı hareketler de piyasalar üzerinde etkili olmakla birlikte, gündeme konu olan veri akışında haftanın önemli gündem maddesi tarım dışı istihdam değişikliği verisi oldu. Beklentisi 230 bin olan tarım dışı istihdam verisi 257 bin kişi açıklanarak beklentilerin oldukça üzerinde gerçekleşti. Söz konusu verinin ardından doların gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında değer kazandığı görülürken, Türk Lirası söz konusu para birimleri arasında ilk sıralarda yerini aldı.

Yurt içinde de nefeslerin tutulduğu hafta geride bırakıldı. Merakla beklenen enflasyon rakamları; aylık bazda yüzde 1,1 artış gösterirken, yıllık bazda yüzde 8,17’den yüzde 7,24’e geriledi. Geçtiğimiz haftalarda TCMB Başkanı Erdem Başçı tarafından enflasyon rakamlarında 1 puan ve üzeri düşüş gözlenmesi durumunda 4 Şubat’ta olağanüstü ara toplantıya işaret edilmesinin ardından, enflasyon verisi sonrası Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, PPK’nın enflasyon görünümünü 24 Şubat toplantısında detaylı bir şekilde ele alacağı bildirildi. Olağan üstü toplantı söylemleri ile birlikte geçtiğimiz haftalardan bu yana değerlenme eğiliminde olan USDTRY paritesinde aşağı yönlü hareketler görüldü. Ancak haftanın ilerleyen günlerinde siyasi cepheden gelen Merkez Bankası kararlarına dair yapılan eleştiriler ve faiz indirimine ilişkin çağrıların yeniden gündemdeki yerini almasıyla birlikte USDTRY paritesi yeniden rekor seviyelerini test etti. Yurt içinde haftanın genelini değerlendirdiğimizde rekor seviyeleri test eden kurlar, 8 seviyelerine yaklaşan tahvil faizi ve satış baskısı altında kalan endeks haftadan kalan notlar arasında yer aldı

 9 Şubat haftası beklentileri :

Hafta boyunca USDTRY paritesinin etkisi altında kalan Borsa İstanbul’da bu hafta da aynı manzara bizleri bekliyor. Ancak ABD tarafında bu hafta veri akışının sakin olması nedeniyle, rekor seviyeleri test eden USDTRY paritesi önümüzdeki hafta soluklanabilir. ABD tarafında veri akışının sakin olmasının da etkisiyle haftanın belirleyici gündemi yurt içinden geliyor. Hafta içerisinde  yurt içinde Aralık ayı sanayi üretimi ve cari açık verileri gündeme konu olacak. Aralık ayında 6,79 milyar dolar olarak açıklanması beklenen cari açık verisi özellikle USDTRY paritesine yansıması yakından takip edilmelidir. 2014 yılının ortalarından bu yana petrol fiyatlarındaki düşüşün cari açığımıza yapacağı katkı konusu sıklıkla gündeme gelmişti. Piyasalarda cari açıktaki düşüş beklentilerin aksine, beklentilerin üzerinde gelebilecek bir cari açık verisi USDTRY paritesinde yeni rekor seviyeleri arayışına neden olabilir. Söz konusu yükseliş eğilimini koruyan USDTRY paritesinde 2,47 seviyesi üzerinde görülebilecek hareketler seyri zayıflayan Borsa İstanbul’un güç kaybının devamına neden olacaktır. Döviz kurlarının yükseliş eğilimini kuvvetlendirmesi nedeniyle siyasi cepheden ve Merkez Bankası’ndan gelecek açıklamalar dikkatle izlenmelidir.

Söz konusu gelişmelerle ile birlikte geçtiğimiz hafta 85.500 seviyesinin aşağı yönlü kırılması ile birlikte endeksin seyri zayıflamaya devam etmektedir. Bu hafta USDTRY paritesinde 2,47 seviyesi üzerinde görülebilecek hareketler Borsa İstanbul’da satış baskısının derinleşmesine yol açacağından dikkatle izlenmelidir. Zayıflayan seyir ile birlikte 84.000 seviyesi önemli destek seviyesi konumuna gelmiştir. Endeksin 84.000 seviyesinin aşağı yönlü kırmasıyla satış baskısı artabilir. Endekste anlamlı yükseliş denemelerinin görülebilmesi için 85.500 seviyesi üzerinde hareketler görmemiz gerekmekte olup, 87.000 direnci izlenebilir.

 

Kaynak: (BÜLTEN) - BÜLTEN Editör: Admin
Etiketler: BİST, bu, hafta, soluklanacak,
Haber Yazılımı