Haber Detayı
24 Haziran 2015 - Çarşamba 00:04 Bu haber 2329 kez okundu
 
Babalar Günü Anneler Günü’ne Göre Daha Mütevazı Geçti…
Anneler günü kadar ilgi çekmediği gözlerden kaçmasa da babalar günü, artık Türk toplumu tarafından benimsenmiş durumda.
GÜNDEM Haberi
Babalar Günü Anneler Günü’ne Göre Daha Mütevazı Geçti…

Anneler gününden sonra babalar günü de kutlandı. Anneler günü kadar ilgi çekmediği gözlerden kaçmasa da babalar günü, artık Türk toplumu tarafından benimsenmiş durumda. Medya Takip Merkezi(MTM),reytingi yüksek TV kanallarında Babalar Günü’ne özel yayınlanan reklamların araştırmasını yaparak anneler günü için yayınlanan ürün reklamlarıyla karşılaştırdı. Rapora göre, en çok reklam veren markalar arasında listenin ilk üç sırasını İstikbal, Hopi.com ve Bellona oluşturdu. İşte araştırmanın tüm detayları…

Her yıl haziran ayının üçüncü pazar günü kutlanan Babalar Günü geride kalırken markalar, Babalar Günü’ne özel hediye seçeneklerini aylar öncesinden bir araya getirdi. Medya Takip Merkezi’nin hazırladığı rapora göre, televizyon ekranlarında en çok reklam veren markalar arasında İstikbal, 309 haberle listenin ilk sırasında yer aldı. E-Ticaret sektöründen Hopi.com 262 haberle ikinci olurken, mobilya sektöründen Bellona 248 haberle listenin üçüncüsü oldu. Hazır giyim sektöründen D-S Damat, dördüncü olarak listede yerini alan markalar arasındaydı. Listenin devamını ise N11.com, Nestle, Teknosa, Carreforsa, Deichmann, Nacar, Silk&Cashmere, Pierre Cardin ve Media Marktoluşturdular.

 

Babalar Günü’nün anneler günü kadar ilgi görmediği gözlerden kaçmadı. 

MTM’nin,1 Nisan - 10 Mayıs tarihlerinde Anneler Günü’ne özel yaptığı, görsel medyada en çok reklam veren markalar araştırmasını hatırladığımızda, 13 TV kanalında 5.690 adet reklam tüketicilerle buluşmuştu. Babalar Günü’nde ise markalar toplam 1.454 adet reklam yayınladılar. Anneler Günü’nde en çok reklam veren markaların ilk beş sıralaması şöyleydi: Ev/tekstil firmalarından olan İstikbal, 612 haberle listenin ilk sırasında yer aldı. E-Ticaret sektöründen Hepsiburada.com 549 haberle ikinci olurken, mücevher sektöründen Atasay 422 haberle listenin üçüncüsü oldu. Sofra camı üretiminin önemli isimlerinden olan LAV, 384 haberle dördüncü; ev/tekstil firmalarından Korkmaz, 306 haberle beşinci sırada yer aldılar.

 

Babalar Günü’ne yönelik markaların medyadaki ilgisi daha az olsa da, sivil toplum kuruluşlarının bu özel günde babalara ilgisi daha yoğundu. Sigara ve alkol kullanımının kötü sonuçlarını sevimli ve sıcak bir üslupla vurgulayan sivil toplum kuruluşları ve bazı kurullar,yayınladıkları reklam spotlarıyla en çok reklam verenler arasına girdiler.  Bunlar arasında TAPDK Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu öne çıkarken,479 reklam âdetiyle adından söz ettirdi. 

Kaynak: (BÜLTEN) - BÜLTEN Editör: Avanos Gazetesi
Etiketler: Babalar, Günü, Anneler, Günü’ne, Göre, Daha, Mütevazı, Geçti…,
Haber Yazılımı