Haber Detayı
27 Şubat 2015 - Cuma 18:18 Bu haber 1321 kez okundu
 
AVRUPA ENTEGRASYONU HAYALİ BİR GİRİŞİM
Uluslararası Antalya Üniversitesi Sosyal, Ekonomik ve Politik Araştırmalar Merkezi’nin (SEPAM) seminerler dizisinin 12.’si UAÜ kampüsünde gerçekleştirildi.
GÜNDEM Haberi
AVRUPA ENTEGRASYONU HAYALİ BİR GİRİŞİM

 Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Doç. Dr. Dimitris Tsarouhas verdiği seminerde Avrupa entegrasyonu fikrinin 1950’lerde ilk ortaya çıktığında, geniş kapsamlı ve neredeyse hayali bir girişim olduğunu söyledi.

Avrupa Birliği’nin (AB) temel dayanağının, eski düşmanlar arasında uzlaşma sağlamak ve Batı Avrupa devletleri arasında daha yakın ekonomik ve siyasi bağlar oluşturmak olduğunu belirten Doç. Tsarouhas, şunları söyledi: “Soğuk Savaş sonrası Doğu’ya doğru genişlemeyi başaran, ortak bir para birimini paylaşan ve halkları arasında yakın bir bağ oluşturan AB, hiç şüphesiz, bölgesel entegrasyonun başarılı bir örneğidir. Ancak, ekonomik kriz AB’yi benzeri görülmemiş şekillerde teste tabi tutmakta. AB’nin meşruiyeti ve etkinliği ile ilgili endişeler arasında yumuşak gücünün (soft power) azaldığını görüyoruz. Başarısız ekonomik politika yöntemlerini terk etmediği için küresel rolüne karşı bir güvensizlik oluştu; sermaye ve üretimin yönünü Doğu’ya doğru değiştiren hızla değişen dünya, Avrupalılarda tedirginlik ve belirsizlik meydana getirdi.”

Kendini varoluşçu sorunlardan kurtarmak için AB’nin yeni bir siyasi amaç anlayışının oluşturması gerektiğini hatırlatan Dimitris Tsarouhas, “AB, küresel ilişkilerde kendi rolünü yeniden değerlendirmek, mevcut yükümlülüklerinin ötesinde yeni bağlar oluşturmak ve terörizmden göçe, iklim değişikliğinden uluslararası güvenliğe kadar günümüz sorunlarına karşı açık ve dışa dönük bir yaklaşım geliştirmek zorundadır.” dedi.

Kaynak: (BÜLTEN) - BÜLTEN Editör: Admin
Etiketler: AVRUPA, ENTEGRASYONU, HAYALİ, BİR, GİRİŞİM,
Haber Yazılımı