Haber Detayı
17 Ocak 2019 - Perşembe 23:57 Bu haber 12359 kez okundu
 
Avanoslu Selahattin'in Heykeli Neden Yok Edildi?
AVANOS Haberi
Avanoslu Selahattin'in Heykeli Neden Yok Edildi?

Dönemin Kültür Bakanı Fikri Sağlar’ın katkılarıyla eski Belediye Başkanı Seyhan Duru tarafından 1991 yılında yaptırılarak Cumhuriyet Meydanına yerleştirilen Avanos’un yetiştirdiği en değerli sanatçılardan Selahattin Küçükdağ’ın (Nam-ı diğer Avanoslu Selahattin) heykelinin akıbeti merak ediliyor.

 

2005 yılında meydandan sökülerek Dere Sokağa taşınan heykel buradan da kaldırılıp belediye garajına kondu. Bir dönem burada kalan heykelin son durumunu merak eden vatandaşlar zaman zaman konuyu sosyal medya üzerinden gündeme getirerek yetkililerin açıklama yapmasını bekliyor.

 

Heykelin yapılmasında en büyük emek sahibi olan, Avanos’ta 2 dönem belediye Başkanlığı yapmış Seyhan Duru sosyal medya üzerinden heykelle ilgili şu açıklamalarda bulunmuştu: “Evet Avanoslu Selahattin'in heykelini dönemin Kültür Bakanı Fikri SAĞLAR‘dan 1991 yılında Ürgüplü Refik BAŞARAN’ın heykelinin yapılmasından sonra ben yapılmasını istemiş ve yaptırmıştım. Resmi de oğlu vermişti. 1996 yılında Cumhuriyet meydanından kaldırdılar.  Belediye garajına hurdaların arasına atmışlardı. 1999 yılında tekrar Bld Bşk seçildiğimde yine yerine koymuştum. 2005 yılından sonra yeri değiştirilip dere sokaktaki meydana taşıdılar. En son olarak yine Belediyenin sanayideki garajında gördüm. Oğlu muharrem KÜÇÜKDAĞ'a 1996 yılında neden babanın heykeline sahip çıkmıyorsun dediğimde “o babamın heykeli değil, Sovyetler birliğinde rejim değişince ordan getirtmişsiniz” diyerek sahiplenmemişti. Çok yadırgamıştım. Yorum sizlerin. Kimin kaldırdığı da belli.”

 

Avanoslu Selahattin (Selahattin Küçükdağ)...

 

1910 yılında Avanos’ta doğan ve “Avanoslu Selahattin” olarak tanınan halk ozanı, soyadı kanunu ile birlikte önce “Ercan” soyadını almış, daha sonra soyadını Küçükdağ olarak değiştirmiştir. 1929/1945 yılları arasında doldurduğu taş plaklarla kısa sürede ülkemizde ve bölgemizde tanınmıştır. 1973 yılında yaşamını yitiren ozanın 22 adet plağı bilinmektedir.

 

Küçükdağ “Gökte Yıldız Ellidir”, “Gökteki Yıldızın Üçü Terazi”, “Karşı Bağda Sıra Sıra Bademler”, “Taşa Çaldım Ayva ile Narımı” türküleri ile tanınmıştır. 

 

Türküleri seslendirmedeki yeteneğinde dolayı “Anadolu Bülbülü” olarak da bilinen Avanoslu Selahattin’in hayat hikayesinin ve eserlerinin yer aldığı bilgileri Avanos Belediyesi tarafından yayınlanan “Avanos Halkbilim Araştırmaları ve Avanoslu Selahattin” adlı kitapta yer alıyor.

 

Avanos’un Türkiye genelinde tanınan tek ses sanatçısı olan Avanoslu Selehattin “Kahpe felek değirmenin döndü mü” adlı türküsünü Atatürk'e okumuş ve Atatürk tarafından beğenilmiştir.

 

 

 

 

 

Kaynak: (A.G.) - www.avanosgazetesi.com Editör: Avanos Gazetesi
Etiketler: Avanoslu, Selahattin'in, Heykeli, Neden, Yok, Edildi?,
Haber Yazılımı