Haber Detayı
04 Nisan 2015 - Cumartesi 12:06 Bu haber 22165 kez okundu
 
Avanos'un İlk Kadastrosunu Kayahan Çizdi
Kayahan'ın Hiç Bilinmeyen Avanos ve Kapadokya Yılları Sadece Sitemizde...
AVANOS Haberi
Avanos'un İlk Kadastrosunu Kayahan Çizdi

Ünlü olmadığı 70’li yıllarda bir dönem Avanos’ta da çalışan “Şarkıların Efendisi” Kayahan bugün aramızdan ayrıldı. Kayahan, 66 yaşında bir süredir tedavi olduğu hastanede hayatını kaybederken akla Avanos’ta bulunduğu yıllar geldi. O yılları gazetemiz editörü Metin Yıldırım araştırdı. İlginç bilgilere ulaşılan araştırma sonuçlarını değişik haberler şeklinde bir kaç seri haber şeklinde yayınlayacağız.

KAYAHAN'IN AVANOSLU YILLARI

1970 yılların başında (muhtemelen 1972-1974) Avanos’un ilk kadastrosunu çizmek üzere ihaleyi alan firmada tekniker olarak çalışan Kayahan o dönem geldiği Avanos’ta eşiyle birlikte 2 yıl kaldı.

Taş Köprü yakınlarında bulunan ve İsmet Duru’nun işlettiği Evim Pansiyona eşi ile birlikte yerleşen Kayan tanıştıkları Avanoslu Selçuk Doğangün'ün orkestrasında Oktay Tok ile birlikte müzik çalışmalarına başladı.

Necati Duru’nun (Seyhan Duru’nun babası) çalıştırdığı Sahil Aile Çay Bahçesinde akşamları müzik yapan ekip zaman zaman kadınlar matinesi gibi etkinliklerde de yer aldılar. Kayahan burada hem gitar çalıyor hem de solistlik yapıyordu.

Kayahan’ın ilk eşi Nur Açar’ın ilk çocukları Beste’ye Avanos’ta hamile kaldığı ve Kayahan’ın, hamilelik döneminde bahçelerde dolaşan kümes hayvanlarını izleyen eşini “ Fazla bakma, kızımız onlara benzeyecek “ şeklinde esprili bir şekilde uyardığı o yıllardan kalma bir anı olarak anlatılıyor.

Avanos Gazetesi olarak sevilen müzik adamı Kayahan Açar’a Allah’tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine de başsağlığı diliyoruz. Nur içinde yatsın.

Kaynak: Seyhan Duru (Eski Avanos Belediye Başkanı)

Fotoğraf: Mustafa Taşkın

Aşağıdaki fotoğraf için Selçuk Doğangün'ün eşi Fatima Adib Hanıma teşekkür ederiz.

Kaynak: (A.G.) - www.avanosgazetesi.com Editör: Metin Yıldırım
Etiketler: Avanos'un, İlk, Kadastrosunu, Kayahan, Çizdi,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Avanos'un İlk Kadastrosunu Kayahan Çizdi
Haber Yazılımı