Haber Detayı
22 Mayıs 2015 - Cuma 23:01 Bu haber 2055 kez okundu
 
Avanos'ta Öğretmen ve Din Görevlilerine Engelliler Hakkında Seminer
Engelliler konusunda öğretmen ve din görevlilerinin farkındalığını artırmak üzere hazırlanan proje Avanos’ta uygulamaya girdi.
AVANOS Haberi
Avanos'ta Öğretmen ve Din Görevlilerine Engelliler Hakkında Seminer

 

EDES Engellilere Destek Programı kapsamında, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından finanse edilen, Nevşehir Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından koordine edilen ve Nevşehir Müftülüğü tarafından desteklenen proje ile 22 Mayıs Cuma günü Avanos’ta, Belediye Konferans Salonunda öğretmen ve din görevlilerine seminer verildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Konya Müftülüğünden görevli eğitmen tarafından verilen seminerde; “Dünyanın her yerinde olduğu gibi, ülkemizde de, zihnî, rûhî ve bedenî yönden engelli ve özürlü insanlar bulunmaktadır. Bu kardeşlerimize karşı duyarlı olmak, gereken ilgi ve desteği göstermek insanî ve İslâmî bir görevdir. Engelli kimselere değer vermeli, söz ve davranışlarımızla onların gönüllerini almalı, huzur ve mutluluklarına vesile olmalıyız. Hayatlarını kolaylaştırıcı mahiyette her türlü maddî ve manevî tedbiri almalı, gerekli altyapı hizmetlerini sunmalıyız.” denildi. Kur’an-ı Kerim’de engellilere karşı nasıl hareket edilmesi gerektiğini açıklayan ayetlere ve S.A.V.’in engellilerle ilgili hadislerine yer verildi.

 

Özel eğitime muhtaç bireyleri için din eğitimi ile Diyanet İşleri tarafından engelliler için yapılan çalışmalara da değinilerek, proje tanıtım materyalleri dağıtıldı. Seminer öncesinde öğretmen ve din görevlilerine 10 soruluk bir ön test çalışması da uygulandı.

Testte; Öğretmen ve din görevlileri olarak, kendiniz için engelli bireylere karşı farkındalığınızın artmasında dini söylemler etkili midir?

Engelli bireylere yönelik Kur’an-ı Kerim’in mesajlarını ve Hz. Peygamberin uygulamalarını biliyor musunuz?

Özürlü olmanın Tanrının insana verdiği bir ceza veya bir lütuf olduğunu düşünüyor musunuz? gibi soruları kağıt üzerinde katılımcıların cevaplamaları istendi.

Kaynak: (Avanos Belediyesi) - Avanos Belediyesi Editör: Avanos Gazetesi
Etiketler: Avanos'ta, Öğretmen, ve, Din, Görevlilerine, Engelliler, Hakkında, Seminer,
Haber Yazılımı