Haber Detayı
08 Şubat 2018 - Perşembe 20:31 Bu haber 3901 kez okundu
 
Avanos'ta Öğrencilere İşitme Testi Uygulanacak
SAĞLIK Haberi
Avanos'ta Öğrencilere İşitme Testi Uygulanacak

Her yıl yaklaşık 1 milyon 300 bin bebeğin doğduğu ve her bin bebekten 2-3’ünün ileri derecede işitme kaybı ile dünyaya geldiği ülkemizde çocukların herhangi bir nedenden dolayı işitme kayıplarını tespit etmek amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından 1. sınıflara yönelik işitme taraması testi yapılacak.

 

Test yapılmadan önce velilere bilgilendirme yapılması ve testi kabul edip etmediğini öğrenmek amaçlı formlar dağıtılıyor.

 

işitmenin normal gelişimini engelleyecek risk etmenlerini saptamak ve işitmesi normal olmayan olguları erken dönemde tanımak amacıyla yapılan işitme taraması ile çocuklarda, işitme kayıpları enfeksiyonlar, travmalar ve progresif işitme kaybı gibi hastalıkların erken tanısı konabilecek ve gerekli tedavi ve rehabilitasyonları yapılabilecek.

 

Odyometristler tarafından, okullarda tarama odyometri cihazı ile test yapıldıktan sonra yapılan testte şüpheli sonuç çıkanlara 48 saat- 1 hafta içinde okulda ya da TSM’nin uygun bir odasında, aynı sağlık personeli tarafından test tekrarı yapılacak. 

 

 

Kaynak: (MHA) - MHA Editör: Avanos Gazetesi
Etiketler: Avanos'ta, Öğrencilere, İşitme, Testi, Uygulanacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı