Haber Detayı
28 Şubat 2015 - Cumartesi 22:46 Bu haber 2698 kez okundu
 
Avanos'ta Nergisler Erken Açtı
Her yıl 10 - 15 Mart tarihleri arasında ilk çiçeklerini açmaya başlayan yerel dille Navruz olarak bilinen nergis çiçekleri bu yıl normal zamanından önce açarak görenleri şaşırttı.
AVANOS Haberi
Avanos'ta Nergisler Erken Açtı

 

Kış aylarının mevsim normallerinin üstünde seyretmesi ile erken açan ilk nergisleri gören Emekli banka müdürü Hakkı Tuğ ve emekli banka memuru İlker Kesal uzun yıllardır bu kadar erken açan nergislerle ilk kez karşılaştıklarını söylediler.

Avanos'un tanınmış simalarından Ömer Tokmak da nergislerin açma zamanının normalde mart ayı ortaları olduğunu ancak havaların erken ısınma meyiline girmesinin nergislerin de erken çiçek vermesine neden olduğunu belirtti.

Alımlı ve hoş kokulu çiçekleri nedeniyle birçok ülkede süs bitkisi olarak yetiştirilen nergislerin, başta Avrupa olmak üzere, kuzey ılıman kuşakta kendiliğinden yetişen 40 kadar türü bulunuyor. 
 
Nergisgiller familyasının Narcissus cinsini oluşturan bu bitkilerin adı Yunan mitolojisindeki Narkissos'un adından geliyor. 
 
Mitolojiye göre sudaki görüntüsüne aşık olup ona kavuşmak için ölümü seçen güzeller güzeli Narkissos'un öldüğü yerde nergis çiçekleri açmış. 

 

Kaynak: (A.G.) - www.avanosgazetesi.com Editör: Admin
Etiketler: Avanos'ta, Nergisler, Erken, Açtı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Avanos'ta Nergisler Erken Açtı
Avanos'ta Nergisler Erken Açtı
Avanos'ta Nergisler Erken Açtı
Haber Yazılımı