Haber Detayı
13 Eylül 2018 - Perşembe 23:19 Bu haber 3624 kez okundu
 
Avanos’ta Kapadokya Yaşayan Miras Müzesi
Dr. Hacı Nuri Bey Konağı “Kapadokya Yaşayan Miras Müzesi” ne dönüşüyor.
KAPADOKYA NEVŞEHİR Haberi
Avanos’ta Kapadokya Yaşayan Miras Müzesi

Avanos Kaymakamlığının girişimleri sonucu Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi tarafından ilçemizin en önemli kültür varlıklarından biri olan Dr. Hacı Nuri Bey Konağı “Kapadokya Yaşayan Miras Müzesi” ne dönüşüyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığının izni ile Üniversitemiz Türk Halk Bilimi Bölümü tarafından başlatılan çalışmalar hakkında Türk Halk Bilimi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Adem ÖGER ve Arş. Gör.Yücel ÖZDEMİR’den bilgi alan Kaymakamımız Murat Çağrı ERDİNÇ çalışmaların kısa bir zamanda tamamlanacağını ifade ederek kurulacak olan müzenin başta Avanos ve Kapadokya coğrafyası olmak üzere Anadolu kültürünü çok güzel bir şekilde yansıtacağını,  müzeyi ziyaret edecek yerli ve yabancı misafirlerin bizzat görerek, dinleyerek ve yaşayarak kültürümüzü tanıyacağını belirtti.

Ayrıca uzun zamandır atıl durumda bulunan ve haliyle yıpranmaya yüz tutan konağımızın korunarak turizme kazandırılacağını ifade eden Kaymakamımız; müze bünyesinde el sanatları, uygulamalı çömlek atölyesi, ebru sanatı, bölge mutfağı, düğün gelenekleri, abdallık, aşıklık, oyun, masal, sözlü gelenek ve anlatılar, gösterim sanatları, toplumsal uygulamalar ve ritüeller, doğa ve evrenle ilgili bilgi ve uygulamalar vb. geleneklerimizin ve kültürümüzün anlatılacağını belirterek müzenin ilçemiz ve Kapadokya turizmine kazandırılmasından dolayı Valimiz Sayın İlhami AKTAŞ’a, Rektörümüz Prof.Dr.Sayın Mazhar BAĞLI’ya, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Sayın İrfan ÖNAL’a, Türk Halk Bilimi Bölüm Başkanı Doç.Dr. Sayın Adem ÖGER ve Arş.Gör. Sayın Yücel ÖZDEMİR’e teşekkür etti.

 

 

Kaynak: (Avanos Kaymakamlığı) - Avanos Kay.Basın Birimi Editör: Avanos Gazetesi
Etiketler: Avanos’ta, Kapadokya, Yaşayan, Miras, Müzesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı