Haber Detayı
17 Nisan 2018 - Salı 19:52 Bu haber 5648 kez okundu
 
Avanos’ta İlk Kez Akıl ve Zekâ Oyunları Turnuvası Düzenleniyor
AVANOS Haberi
Avanos’ta İlk Kez Akıl ve Zekâ Oyunları Turnuvası Düzenleniyor

Avanos Kaymakamlığı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ”23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı – 15 Temmuz Şehitlerini Anma Akıl ve Zekâ Oyunları Turnuvası” yapılıyor.

 

Avanos Atatürk Spor Salonunda 18 Nisan Çarşamba ve 19 Nisan Perşembe günlerinde yapılacak yarışmaya ilçe merkezindeki okulların yanı sıra köy ve kasaba okulları da katılıyor.

 

Anasınıfı, ilkokul ve ortaokulda eğitim gören 300’e yakın öğrencinin Abolone, Reversi, Mangala ve Koridor oyunlarında yeteneklerini sergileyecekleri yarışmada kazananlar madalya ile ödüllendirilecek.

 

Turnuvanın ilk gününde Mangala ve Abolone, 2. gün de ise Koridor ve Reversi yarışmaları yapılacak.

 

Turnuva maçlarının hakemliğini için öğretmenler gönüllü olarak görev aldılar.

Avanos’ta ilk kez düzenlenecek akıl ve zekâ oyunları yarışması için düzenleme komitesi titizlikle hazırlıklarını yaparken yarışmaya katılacak okulların öğretmen ve idarecileri de öğrencilerini uzun süredir bu yarışma için hazırladılar.  

 

Avanos Gazetesi olarak başta Avanos’ta akıl ve zekâ oyunları için ilk adımları atan Alaettin İlkokuluna ve diğer okullarımıza başarılar dileriz.

 

Reversi Oyunu Nedir Nasıl Oynanır?

Oyunun Oynama Şekli ve Kuralları: 

 
1. Reversi özel taşlarla oynanır, bu taşların bir tarafı siyah, diğer taraf beyazdır. Başlangıçta oyun tahtasının ortasındaki dört kareye sırasıyla beyaz ve siyah dört taş koyulur. Oyuncu eğer hamle yapacaksa, kendi taş rengiyle yüz yüze gelecek şekilde bir taş yerleştirmelidir. Oyuncu her yere taşını koyamaz – Her hamlede rakibin bir veya daha fazla taşını ele geçirmelidir. Bunu yaparken, çapraz, dikey ya da yatay biçimde kendi rengine ait taşların aynı sırada olması gerekiyor. Eğer taraflardan birinin taş koyduğu bölümle, yine kendisine ait başka taş arasında rakibe ait taşlar varsa, onlar da renk değiştirerek oyuncunun taşının rengini alır. Ele geçirilen taşlar ters döner (renkleri değişir) ve oyuncunun kendi taşı olur. Eğer oyuncu mevcut durumda rakibin hiç bir taşını ele geçiremiyorsa, hamle sırası rakibe geçer. 

2. Oyunda kazanmak için yapılması gereken en önemli hamle köşelere taşlarınızı yerleştirmektir. Ne kadar çok köşeniz varsa kazanma şansınız o kadar yükselir. Ancak bu dört köşeyi alan oyunu mutlaka kazanır anlamına gelmez. Köşeye taş yerleştirmek için ilk hamleden itibaren hazırlık hamlelerini dikkatli bir şekilde yapmak gerekir. Hazırlık hamleleri her oyuncu için farklı tekniklerle yapılsa da genel olarak ortadaki 16 kareyi taşırmadan taş yerleştirmeye başlanır. Bu karelere taş yerleştirdikten sonra köşeleri rakibe vermemek için yapılması gereken en önemli şey köşe karelerin komşu karelerine mümkün olduğu kadar taş koymamaktır. Köşe karelerin komşu karelerinin dışındaki karelere taş koyarak oyun devam ettirilir.
 
3. Oyuncu geçerli bir hamle yapamıyorsa, bu durum hakkında “Hamle yapamazsınız” mesajıyla bilgilendirilir ve hamle sırasını “boş” bir hamle yaparak rakibine geçer. Bu tarz hamleler oyun notunda “pas” olarak geçer. Üstteki kural, rakip için de geçerlidir. Her iki oyuncunun da pas dediği durumda oyun otomatik olarak biter. Tüm kareler dolduğunda veya geçerli bir hamle yapılamaz hale gelindiğinde oyun biter.

 

 

 

 

Mangala Oyunu Nedir Nasıl Oynanır?

 

Oyunun Oynama Şekli ve Kuralları: 

Mangala Türk Zeka ve Strateji Oyunu iki kişi ile oynanır. Oyun tahtası üzerinde karşılıklı 6’şar adet olmak üzere 12 küçük kuyu ve her oyuncunun taşlarını toplayacağı birer büyük hazine bulunmaktadır. Mangala Oyunu 48 taş ile oynanır.

Oyuncular 48 taşı her bir kuyuya 4’er adet olmak üzere dağıtırlar. Oyunda her oyuncunun önünde bulunan yan yana 6 küçük kuyu, o oyuncunun bölgesidir. Karşısında bulunan 6 küçük kuyu rakibinin bölgesidir. Oyuncular hazinelerinde en fazla taşı biriktirmeye çalışırlar. Oyun sonunda en çok taşı toplayan oyuncu oyun setini kazanmış olur. Oyuna kura ile başlanır. Oyunda 4 ana temel kural vardır.

1. TEMEL KURAL: Kura neticesinde başlama hakkı kazanan oyuncu kendi bölgesinde bulunan istediği kuyudan 4 adet taşı alır. Bir adet taşı aldığı kuyuya bırakıp saatin tersi yönünde, yani sağa doğru her bir kuyuya birer adet taş bırakarak elindeki taşlar bitene kadar dağıtır. Elindeki son taş hazinesine denk gelirse, oyuncu tekrar oynama hakkına sahip olur. Oyuncunun kuyusunda tek taş varsa, sırası geldiğinde bu taşı sağındaki kuyuya taşıyabilir. Hamle sırası rakibine geçer. Her seferinde oyuncunun elinde kalan son taş oyunun kaderini belirler.

2. TEMEL KURAL: Hamle sırası gelen oyuncu kendi kuyusundan aldığı taşları dağıtırken elinde taş kaldıysa, rakibinin bölgesindeki kuyulara da taş bırakmaya devam eder. Oyuncunun elindeki son taş, rakibinin bölgesinde denk geldiği kuyudaki taşların sayısını çift sayı yaparsa (2, 4, 6, 8 gibi) oyuncu bu kuyuda yer alan tüm taşların sahibi olur ve onları kendi hazinesine koyar. Hamle sırası rakibine geçer.

3. TEMEL KURAL: Oyuncu taşları dağıtırken elinde kalan son taş, yine kendi bölgesinde yer alan boş bir kuyuya denk gelirse ve eğer boş kuyusunun karşısındaki kuyuda da rakibine ait taş varsa, hem rakibinin kuyusundaki taşları alır, hem de kendi boş kuyusuna bıraktığı taşı alıp hazinesine koyar. Hamle sırası rakibine geçer.

4. TEMEL KURAL: Oyunculardan herhangi birinin bölgesinde yer alan taşlar bittiğinde oyun seti biter. Oyunda kendi bölgesinde taşları ilk biten oyuncu, rakibinin bölgesinde bulunan tüm taşları da kazanır. Dolayısıyla, oyunun dinamiği son ana kadar hiç düşmez.

Mangala Oyunu 5 set olarak oynanır.

Oyunu kazanan oyuncu (1) puan, kaybeden (0) puan ve berabere bitiren oyuncular yarım (0,5) puan alır.

 

 

Abolone Oyunu Nedir Nasıl Oynanır?

 

Oyunun Oynama Şekli ve Kuralları: 

Abalone dünyaca ünlü bir akıl ve strateji oyunudur. Abalone 6 köşeli plastik bir oyun zemini üzerinde oynanır. Abalone küre şeklindeki 14 beyaz ve 14 siyah taş ile oynanır. Abalone oyununda amaç rakibin 6 taşını oyun alanını n dışına atmaktır. Abalone oyunu sınırsız kombinasyona sahip bir zeka oyunudur. Oyuna her zaman siyah taşlara sahip oyuncu başlar. Oyun kuralları çok basittir ve oyun hemen öğrenilebilir. Akıloyunları sınıflarında, anaokullarında, yaz okullarında, kreşlerde ve evinizde oynayabileceğiniz eğlenceli bir strateji oyunudur.

 

Abalone oyununun özellikleri
Abalone altı köşeli ve altmış bir delikten oluşan bir yüzeyde, küre şeklinde olan 14 adet beyaz ve 14 adet siyah taşla oynanır. Mermer taşlarla yapılan sumo güreşi diye de özetleyebileceğimiz oyunda gaye rakibin altı taşını oyun alanının dışına atmaktır. Sınırsız kombinasyona sahip bir zeka oyunu olmasının yanında öğrenilmesi de çok kolaydır. Ayrıca mermer taşlar oyuncuları fizyolojik olarak da rahatlatır. Rakibin taşlarını iterken çıkan tık-tık-tık sesini müziksel bulanlar bile vardır.

Abalone oyununun kuralları
Hareket ettirme

Oyunu her zaman siyahlar başlatır. Aşağıda görülen standart açılış dizilimidir. Beş taş arkada altı ortada 3 taş ise öndedir. Oyunda taşlar 3 şekilde hareket ettirilebilir:
Tek bir taşı en yakınındaki bir deliğe
İki veya 3 taşı çizgisel bir yöne
İki veya 3 taşı kendilerinin yan taraflarına (taşlar aynı yönde hareket ettirilmelidir)
Hamle yapılır iken taşlar bir delikten çok hareket ettirilemezler. Hamle sırasında her oyuncunun sadece bir adet(rakip oyuncunun taşını oyun alanının dışına itse dahi) hamle hakkı vardır.

Rakip oyuncunun taşlarını ittirme (Sumito)

Eğer aynı çizgi üstünde bir oyuncunun taşları öteki oyucunun taşları bitişikse ve rakip oyuncunun taşından bir ya da iki çok taşı varsa bu durumda taşı çok olan oyuncu rakibinin taşlarını bir deliği geçmemiş olacak şekilde itebilir; bu hamleye Sumito denir. Sumitonun olması için rakip oyuncunun taşlarının arkasında bir adet boş delik bulunması lazımdır. Sumito sadece çizgisel yönde olabilir yatay şekilde olmaz. 3 (üç) adet Sumito vardır:

2-1 Sumito: Kendi 2 taşınızla rakibin bir taşını itersiniz

3-1 Sumito: Kendi 3 taşınızla rakibin bir taşını itersiniz

3-2 Sumito: Kendi 3 taşınızla rakibin 2 taşını itersiniz

Eğer rakip çizgisel yönde 3 veya daha çok taş dizmişse bu taşları rakibin dizmiş olduğu yönde itemezsiniz. Abalone?de aynı anda en çok 3 taş hareket ettirilebilir.

 

Koridor Oyunu Nedir Nasıl Oynanır?

Oyunun Oynama Şekli ve Kuralları: 


Karşı taraftaki son karelerden herhangi birisine ulaşan ilk kişi olmak. 

İKİ OYUNCU İÇİN KURALLAR 

Oyunun başında her oyuncunun 8 adet engeli, oyun alanının kenarına dizilir. Her oyuncu bir ‘fare’ alır ve kendi tarafındaki başlangıç çizgisinin ortasındaki kareye koyar. Hedefini belirlemek için faresiyle aynı renkteki peynir parçasını alır ve faresinin karşısına gelecek şekilde oyun alanının diğer kenarına yerleştirir Kura ile hangi oyuncunun başlayacağı belirlenir. 

OYUNUN OYNANIŞI 

Her oyuncu, sırası geldiğinde faresiyle bir hamle yapmayı veya bir engel koymayı seçer. Eğer engelleri bitmişse mecburen faresiyle bir hamle yapar. 

FAREYİ HAREKET ETTİRMEK 

Fareler bir hamlede yalnızca bir kare yatay veya dikey olarak ileri veya geriye doğru hareket ettirilir. Fareler engellerin üzerinden atlayamazlar, etrafından dolaşmalıdır. 

ENGEL KOYMA 

Her bir engel iki kareyi engelleyecek şekilde konur..Engel koymada amaç oyuncunun ya kendi ilerlemesini kolaylaştırmak ya da rakibinin yolunu uzatmaktır; ancak geçecek yer bırakmayacak şekilde tamamen rakibin yolunu kapatmak yasaktır. Rakibe en az bir geçiş karesi bırakmak şarttır.

KARŞI KARŞIYA GELME

İki fare arada engel olmaksızın karşı karşıya gelirse, sırası gelen oyuncu da geri, sağa, sola hereket etmelidir.  

Böylece bir kare avantaj sağlayarak yoluna devam etmiş olur. Eğer rakibinin faresinin arkasında engel varsa, kendi faresini rakibininkinin sağına veya soluna getirebilir 

OYUNUN SONU

Karşı taraftaki son karelerden herhangi birisine ulaşan ilk oyuncu oyunu kazanır. 

 

 

Kaynak: (MHA) - MHA Editör: Avanos Gazetesi
Etiketler: Avanos’ta, İlk, Kez, Akıl, ve, Zekâ, Oyunları, Turnuvası, Düzenleniyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı