Haber Detayı
11 Temmuz 2015 - Cumartesi 11:13 Bu haber 3626 kez okundu
 
Avanos'ta Elektrik Sayaçları Yenileniyor
Her türlü sayacın 10 yılda bir değiştirilmesinin yasal bir zorunluluk.
AVANOS Haberi
Avanos'ta Elektrik Sayaçları Yenileniyor

Avanos MEDAŞ İşletme Şefliği 2005 yılından önce takılmış akıllı ya da mekanik tüm saatleri değiştiriyor. Sayaç değiştirilmesinin ana nedeni kayıp ve kaçakların önüne geçmek olarak açıklanırken her türlü sayacın 10 yılda bir değiştirilmesi ayrıca yasal bir zorunluluk.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız daha önce yaptığı bir açıklamada eski sayaçların yüzde 1.5 civarında hatalı ölçüm yaptığını belirterek, sayaç değişimi ile bu sorunun çözüleceğini belirtmişti.

Periyodik muayene, arıza vb. nedenlerden dolayı elektrik sayaçlarının değiştirilmesi durumunda sayacın mülkiyeti, dağıtım şirketine ait olacak ve vatandaştan hiçbir masraf alınmayacak

Sayaç değişimlerinin ardından içinde bulunulan endeks dönemine ait 2 fatura gelecek. Eski sayaç üzerindeki endeks değişim esnasında faturalandırılacak, ay sonunda ise yeni sayacın üzerindeki endeks ikinci bir fatura olarak kesilecek.

Bu arada Avanoslu Fevzi Altan adlı vatandaş elektrik sayacını kendisinden izinsiz olarak değiştirdiği gerekçesiyle yetkili firma hakkında suç duyurusunda bulundu.

11.09.2012 tarihli ve 28408 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik değişikliği ile Elektrik Piyasası Dağıtım Yönetmeliği’nin 7’nci maddesine “Dağıtım şirketi tarafından kalıcı olarak temin edilen sayaçların mülkiyeti, dağıtım şirketine aittir. Sayaçların kullanıcı mülkiyetinde olması durumunda da bağlantı noktası aynıdır.” fıkrası eklenmişti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Avanos'ta, Elektrik, Sayaçları, Yenileniyor,
Haber Yazılımı