Haber Detayı
22 Kasım 2018 - Perşembe 23:11 Bu haber 7662 kez okundu
 
Avanos Şairler Sokağı Tamamlanıyor
AVANOS Haberi
Avanos Şairler Sokağı Tamamlanıyor

Avanos Kaymakamlığı ve Avanos Belediyesi işbirliğinde hayata geçen “Şairler Sokağı” projesi ile Orta Mahalle 201. Sokak, Avanos’un entelektüel ve sanatla iç içe olan yönüyle özdeşleşerek yeni bir kimlik kazandı.

Avanos’un usta sanatçılarının elinden sanatsal bir bakış açısıyla ve üç boyutlu formlar şeklinde biçimlendirilen heykellerle süslenen sokak, mekanı ziyaret eden konuklarına Türk Edebiyatının ustaları ile merhaba diyor.

Dr. Hacı Nuri Bey Konağı yanından başlayarak, Bayram Tepesine kadar uzanan “Şairler Sokağı”nda Türk Edebiyatına ve şiirine yön vermiş 26 ustanın heykel ve büstü yerleştirildi. Heykellerin yanlarına şair ve edebiyatçıların bilgilerinin yanı sıra eserlerinden küçük alıntılar içeren tabelalar yerleştirildi.

Kentin kültürel yaşamında ve sanatsal kimliğinde mimari ve heykel sanatlarının ortak buluşması olan “Şairler Sokağı”na tanıklık etmek isteyen vatandaşlar, Avanos’un eski sokak dokusu içerisinde Bayram Tepesine doğru tırmanırken şiir ve edebiyatla dolu zevkli bir yolculuk yapma imkanı bulacak. Bayram Tepesine ulaştığında ise, burada gerçekleştirilen peyzaj çalışması ile de Avanos’u nezih bir ortamda seyrederken oturma alanlarında oturarak soluk alacak.

Kaynak: (Avanos Belediyesi) - Avanos Belediyesi Editör: Avanos Gazetesi
Etiketler: Avanos, Şairler, Sokağı, Tamamlanıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı