Haber Detayı
29 Haziran 2019 - Cumartesi 20:42 Bu haber 10371 kez okundu
 
Avanos İlçe Merkezinde Kaç Cami Var?
AVANOS Haberi
Avanos İlçe Merkezinde Kaç Cami Var?

Avanos'ta kapasitesi farklı sayılarda, 2'si Tuğla fabrikalarında diğerler ise ilçenin değişik mahallerinde olmak üzere toplam 13 cami bulunuyor. Camilerimiz içerisinde en eskisi 1202 yılında yapılmış ve ibadete açılmış olan Alaaddin Camisidir. 1986 yılında inşaatına başlanmış ve 1988 yılında ibadete açılmış olan Merkez Yeni Cami ise kapasite olarak en büyük camimiz.

Avanos Müftülüğü Avanos İlçe Merkez Camilerimiz
Adı: Ahmet Hamdi Akseki Camii
Görevli: Tevrat SEVER 
Grubu: D
Kapasite280 KİŞİ
Bilgi:1997 yılında yapılmış ve aynı yıl ibadete açılmıştır.Minaresi, lojmanı ve şadırvanı vardır.Mülkiyeti Karaseki Yaptırma ve yaşatma derneğine aittir.
Adı: Alaattin Camii
Görevli: Tayfun ONUR
Grubu: C
Kapasite: 200 KİŞİ
Bilgi: 1202 tarihinde yapılmış ve ibadete açılmıştır.Minaresi, abdesthanesi vardır.Mülkiyeti Vakıflar genel müdürlüğüne aittir.
Adı: Altın Tuğla Fab. Camii
Görevli: Zekeriya KÖSEOĞLU
Grubu: D
Kapasite:100 KİŞİ
Bilgi:1980 yılında yapılmış ve aynı yıl ibadete açılmıştır.Abdesthanesi vardır.Mülkiyeti Altıntuğla Fabrikası Anonim Şirketine aittir.
Adı: Aydınaltı Camii
Görevli: Salih GÜNEY
Grubu: D
Kapasite:140 KİŞİ
Bilgi:1964 yılında inşaatına başlanmış ve aynı yıl ibadete açılmıştır.Ahşap minaresi vardır.Abdesthanesi vardır.Mülkiyeti Vakıflar genel müdürlüğüne aittir.
Adı: Bahçelievler Camii
Görevli: Fahrettin GÜL 
Grubu: C
Kapasite:230 KİŞİ
Bilgi:1976 yılında inşaatına başlanmış ve aynı yıl ibadete açılmıştır.Minaresi ve abdesthanesi mevcuttur.Mülküyeti Türkiye Diyanet Vakfına aittir.
Adı: Bayır Mah.Camii 
Görevli: Hamdi TÜRKMEN
Grubu: D
Kapasite:114 KİŞİ
Bilgi:1947 yılında yapılan caminin küçük bir minaresi mevcuttur.Şadırvanı vardır.Mülkiyeti Vakıflar genel müdürlüğüne aittir.
Adı: Cami Kebir Camii (Çukur Camii)
Görevli: Hasan KANSU Müezzin-Kayyım
Grubu: D
Kapasite:145 KİŞİ
Bilgi:1302 tarihinde yapılmış ve aynı yıl ibadete açılmıştır.Abdesthanesi mevcuttur.Mülkiyeti Vakıflar genel müdürlüğüne aittir.
Adı: Eyyübel Ensari Camii 
Görevli: Mithat GÜLER
Grubu: D
Kapasite:
Bilgi:
Adı:  Göreme Fab.Camii
Görevli:
Grubu: D
Kapasite:100 KİŞİ
Bilgi:1990 yılında yaıplmış ve aynı yıl ibadete açılmıştır.Abdesthanesi mevcuttur.Mülkiyeti Göreme Tuğla Fabrikası A.Ş.ne aittir.
Adı:  Merkez Yeni Camii
Görevli: Hüseyin KARAKOYUN
Grubu: C
Kapasite:640 KİŞİ
Bilgi:1986 yılında inşaatına başlanmış ve 1988 yılında ibadete açılmıştır.İki minaresi vardır ve çift şerefelidir.Şadırvanı morgu ve gasilhanesi mevcuttur.Mülkiyeti Türkiye Diyanet vakfına aittir.
Adı: Orta Mah.Camii
Görevli: Ömer AKKUŞ
Grubu:  C
Kapasite:250 KİŞİ
Bilgi:1235 tarihinde yapılmış ve ibadete açılmıştır.Minaresi demirden yapılmış olup abdesthanesi mevcuttur.Mülkiyeti vakıflar genel müdürlüğüne aittir.
Adı: Yeni Mah.Camii
Görevli: Mehmet CEYLAN
Grubu: C
Kapasite:130 KİŞİ
Bilgi:1956 yılında inşaata başlanmış ve aynı yıl ibadete açılmıştır.Minaresi küçük selçuklu minare tarzında yapılmıştır.Abdesthanesi mevcuttur.Mülkiyeti Vakıflar genel müdürlüğüne aittir.
 
Adı: Yeşilbaş Camii
Görevli: Yusuf PAK
Grubu: C
Kapasite:300 KİŞİ
Bilgi:1894 yılında yapılmış ve ibadete açılmıştır.Minaresi çift şerefelidir.Şadırvanı vardır.Mülkiyeti Vakıflar genel müdürlüğüne aittir.
 
 

 

Kaynak: (A.G.) - www.avanosgazetesi.com Editör: Avanos Gazetesi
Etiketler: Avanos, İlçe, Merkezinde, Kaç, Cami, Var?,
Haber Yazılımı