Haber Detayı
18 Mayıs 2015 - Pazartesi 19:47 Bu haber 2362 kez okundu
 
Atatürk’ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı Kutlu Olsun
Türkiye Kamu-Sen Nevşehir İl Temsilcisi ve Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Turgay Çetin, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla basın açıklaması yaptı.
GÜNDEM Haberi
Atatürk’ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı Kutlu Olsun

 Çetin, yapmış olduğu açıklamada;

Güzel yurdumuzun düşmanlar tarafından işgal edilmesinin ardından alevlenen özgürlük ve bağımsızlık ateşi, Atatürk’ün 19 Mayıs’ta Samsun’a çıkmasıyla birlikte, organize ve fiili bir mücadeleye dönüştü.

19 Mayıs 1919’da yokluklar ve imkânsızlıklar içinde başlayan bu çetin mücadele, milletimizin, bağımsızlığı uğruna olmazı olur kılma iradesini de ortaya koymaktaydı. Doğudan batıya, kuzeyden güneye yurdun her köşesinde yaşayan halkımız, bir ve bütün olmanın bilincine varmış, özgürlük ve bağımsızlığı için ayağa kalkmıştı.

Milli mücadelenin organize bir hal aldığı bu tarihte, yok olmak üzere olan bir halkın hep bir ağızdan haykırdığı “Ya istiklâl ya ölüm!” parolası, Türkiye coğrafyasının bütün olumsuzluklara ve yokluklara rağmen Türk milleti tarafından bir kez daha fethedilmesini sağladı. Millet olarak çok acı çektik, çok bedel ödedik. Ecdadımız, kanlarıyla bir milletin tarihini yeniden yazdı, tarihin akışını değiştirdi; şeref ve haysiyetin milletlerin tarihinde ne denli büyük öneme sahip olduğunu tüm dünyaya hatırlattı.

Ülkemizin birlik ve beraberlik içinde daha güzel yarınlara ulaşması ve bütünlüğümüze kastedenlere karşı konması için bizlere düşen, 19 Mayıs 1919 günü milli mücadele için bu coğrafyadan fışkıran millet olma bilincine ve birlik ruhuna sahip çıkmak olacaktır. Millet olmanın temeli, tek bir vücut gibi bir ve bütün olmaktan geçer. Nerede olursa olsun, milletin bir ferdinin dahi zarar görmesi durumunda, milleti oluşturan diğer fertlerin tamamı aynı acıyı duymalı, aynı acıyı yaşamalıdır. Devlet, millet denen ve yekvücut olarak kabul edilen organizmanın hareket ve eylem kabiliyetini sağlayan temel organı, hükümet ise devletin hareket ve eylemlerini yönlendiren beyni gibidir. Bu bakımdan devlet, bu organizmanın eli, ayağı; hükümet ise bir anlamda bizleri bir arada tutan iradenin tecelli makamıdır. Devleti idare eden hükümetlerin, üstlendikleri bu görevin ve sorumluluğunun bilincinde hareket ederek milletin hassasiyetlerine uygun davranma ve devlet faaliyetlerini bu doğrultuda yönlendirme zorunluluğu vardır. Demokrasilerde hükümetler milleti değil, millet hükümetleri hizaya getirir.

Bizlere düşen görev ve sorumluluk, vatanımıza, bayrağımıza, dilimize sahip çıkmak, demokrasimizi korumak, ayrık otlarını, bölücüleri temizleyerek yarınlarımızı bir ve beraber olarak inşa etmektir. Bu bakımdan 19 Mayıs 1919 tarihini genç bedenlerin yüreğinde hmesini, gençlerimizin 19 Mayıs coşkusunu, gururunu yaşamasını sağlamak çok önemlidir.

19 Mayıs 1919’la başlayan dönemde elde ettiğimiz en büyük kazanımlarımız olan özgürlük, demokrasi ve Cumhuriyetimizin yansıttığı ışığın; toplumsal, ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel olarak da tüm dünyayı aydınlatmasını diliyoruz. Allah bizleri bir daha bu coğrafyayı yeniden fethetmek zorunda bırakmasın diyor, başta geleceğimiz gençlerimiz olmak üzere tüm milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutlarken, bizlere bu kazanımları hediye eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını sonsuz rahmet ve minnetle anıyorum.”dedi.

Kaynak: (MHA) - MHA Editör: Avanos Gazetesi
Etiketler: Atatürk’ü, Anma, Gençlik, Ve, Spor, Bayramı, Kutlu, Olsun,
Haber Yazılımı