Haber Detayı
23 Mayıs 2018 - Çarşamba 22:35 Bu haber 3938 kez okundu
 
AK Parti’nin 16 Yıllık Kadın Aday Bilmecesi
AK Parti Nevşehir’de 16 yıldır milletvekilliği seçimlerinde kadın aday koymadı. Kadın Adayı Sadece CHP Gösterdi
SİYASET Haberi
AK Parti’nin 16 Yıllık Kadın Aday Bilmecesi

Bu durum AK Partinin kadınlara vekillik kapısının kapalı olduğunu açıkça gösteriyor.

 

Erkek hegomonyasını bir türlü aşamayan partilerden olan AK Parti’de her dönem Milletvekilliği yapabilecek, ilin siyasetinde, sivil toplum kuruluşlarında söz sahibi olan kadınlar aday olabilmek için başvurularını yaparken, 2002 yılından bu yana AK Parti ne yazık ki kadınlara milletvekilliği şansı tanımadı.

 

Başkent bürokrasisinde adından bahsettiren bir çok kadının yanı sıra Nevşehir’in sivil toplum kuruluşlarında görev alan, parti içerisinde de aktif rol alma gayreti içerisinde olan kadınlara şans tanımayan AK Parti 24 Haziran seçimleri öncesinde de üç erkek aday göstererek kadınlara olan şans tanımazlığını bir kez daha gösterdi.

 

Özlem Köşker, Fatma Çömçe, Makbule Atlı, Nurcan Ateşok Deveci, Gözde Çalışkaner Nibat, Hülya Başkın’ın aday adayı oldukları AK Parti’de yaşanan bu durum partide bayan aday adaylarının da ister istemez şevkini kırmaya devam ediyor.

 

 

Kadın Adayı Sadece CHP Gösterdi

 

 Cumhuriyet Halk Partisi Nevşehir’den milletvekili adayı çıkaran siyasi partiler arasında kadın aday çıkaran tek siyasi parti oldu.

 

AK Parti’de 7, MHP’de 2, Saadet Partisinde 2 kadın aday adayının başvuruda bulunmasına karşın bu partilerde kadın adaylar aday sıralamasına konmadı. Ancak Cumhuriyet Halk Partisinde il başkan yardımcılığı görevinde de bulunan Fulya Gülşen Altınsoy partinin ikinci sıra adayı olarak YSK’ya bildirildi.

 

40 Yıla yakın bir süredir Nevşehir’den milletvekili çıkaramayan Cumhuriyet Halk Partisinin Faruk Sıraaslan, Fulya Gülşen Altınsoy ve Mehmet Bilgin üçlüsü ile milletvekili çıkarma şansı ne olur bilinmez ama Partinin ikinci sıradan da olsa bir kadın aday göstermesi en çok partili kadınları sevindirmiş görünüyor.

 

 

 

Kaynak: (MHA) - MHA Editör: Avanos Gazetesi
Etiketler: AK, Parti’nin, 16, Yıllık, Kadın, Aday, Bilmecesi,
Haber Yazılımı