Haber Detayı
05 Mart 2015 - Perşembe 17:44 Bu haber 1527 kez okundu
 
8 Mart Resmi Tatil İlan Edilsin!
Eğitim-Sen Nevşehir İl Temsilciliğinden yapılan basın açıklamasında 8 Mart tarihinin artık ülkemizde tatil günü olması istendi
GÜNDEM Haberi
8 Mart Resmi Tatil İlan Edilsin!

8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili yapılan açıklamada, “Kadınların Birlik Dayanışma ve Mücadele Günü 8 Mart’ın 105. yıldönümüne yaklaştığımız şu günlerde kadınlar olarak yaşam hakkımız başta olmak üzere toplumsal konumumuzdan çalışma koşullarımıza kadar pek çok alanda baskı ve saldırılar devam ediyor. Kadınların kurtuluş mücadelesinin simgesi olan 8 Mart, takvimsel bir günün anmasından öte kadınların beş bin yıllık erkek egemen sisteme karşı tarihsel uğraklardan mücadele ile geçerek bugüne taşıdıkları bir direniş günüdür. 1789 Fransız İhtilali’nden itibaren oy hakkı, çalışma hakkı ve eğitim hakkı talepleriyle eşitlik ve özgürlük çerçevesinde yürütülen mücadele 19. Yüzyılın ikinci yarısından itibaren kadınların kitlesel bir biçimde ücretli emek piyasasına katılmasıyla birlikte büyük grevlere ve ayaklanmalara sahne olmuştur. Takvimler 8 Mart 1857 tarihini gösterirken New York’ta tekstil sektöründe çalışan yüzlerce kadın düşük ücretlerini, uzun çalışma saatlerini ve insanlık dışı çalışma koşullarına karşı greve gitmiştir. Greve müdahale edilmesi sonucu 129 kadın işçi yanarak ölmüştür. 8 Mart yanarak can veren tekstil işçisi kadınların mücadelesine ve hatırasına sahip çıkmanın bir göstergesi olarak 1910 yılında II. Enternasyonal Kadın Konferansında, 17 Mart 1970 yılında ise Birleşmiş Milletler tarafından ‘Dünya Kadınlar Günü’ olarak ilan edilmiştir. 129 kadın işçi kardeşimizi kurban verdiğimiz 8 Mart 1857 tarihinin üzerinden geçen 158 yıla rağmen kadınlar hala güvencesiz, esnek, düşük ücretle, kayıt dışı çalışmakta, her türlü şiddete, tacize, tecavüze maruz kalmakta ve her gün en az beş kadın katledilmektedir. Hükümetin ürettiği tüm politikalar ve buna bağlı çıkarttığı yasaların tamamının fikri alt yapısını ”kadın erkek eşit değildir ve kadının asıl yeri aile içidir, evidir” anlayışı oluşturmaya devam etmektedir.

2011 yılında ‘Kadın’ adının bakanlıktan çıkarılarak yerine ”Aile Ve Sosyal Politikalar”bakanlığının kurulması bu zihniyetin en önemli göstergesidir. Diğer taraftan 8 Mart dünyanın pek çok ülkesinde ve Türkiye’de kadınların hak ve eşitlik isteklerini dile getirdikleri, kadın olmaktan dolayı yaşadıkları sorunlara dikkat çektikleri, her türlü baskı ve sömürüye karşı bir araya geldikleri gün olmaya devam etmektedir. Aralarında Çin, Rusya, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan’ın da bulunduğu dünyanın pek çok ülkesinde “8 Mart” ülkenin genel tatil günlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Kadınların çalışma yaşamından dışlandığı, düşük ücretle ve kölece koşullarda kayıt dışı çalışmaya mahkûm edildiği, erkek-devlet şiddetine uğrayıp öldürüldüğü, savaşın sonuçlarının kadınlara acı ve gözyaşı olarak yansıdığı koşulların ortadan kalkması ve kadınlara Güvenceli İş, Güvenli Yaşam sağlanması için hükümetin kadınların taleplerini görmezden gelen yaklaşımından vazgeçmesi gerekmektedir. Biz KESK’li kadınlar olarak her yıl alanlara çıkarak dile getirdiğimiz üzere bu yıl da kadınların bedeller ödeyerek yarattıkları, erkek egemen sisteme karşı mücadele ederek bugüne taşıdıkları direniş günü olan 8 Mart ‘ta seslerini yükseltmeleri ve alanlarda olması için 8 Mart’ın tüm kadınlar için Resmi Tatil olarak ilan edilmesini talep ediyor ve bu haklı talebimiz yerine getirilinceye kadar mücadelemize kararlılıkla devam edeceğimizi bir kez daha haykırıyoruz. Biz kadınlar, bize dayatılan yaşamı kabul etmiyoruz. Evlerimizde, iş yerlerimizde, sokaklarda mücadeleyi yükselterek Kadınların Uluslararası Birlik Mücadele Ve Dayanışma Günü 8 Mart’ta bütün farklılıklarımız ve renklerimizle yine alanlarda olacağız” açıklamalarına yer verildi.

Kaynak: (MHA) - MHA Editör: Admin
Etiketler: 8, Mart, Resmi, Tatil, İlan, Edilsin!,
Haber Yazılımı